• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • V Trubíně má vzniknout bydlení pro lidi s handicapem. Někteří zastupitelé jsou proti

  23.6.2024
  Simona Knotková

  Středočeský kraj chce v Trubíně na Berounsku postavit komunitní bydlení pro 18 lidí se zdravotním handicapem.

  Pozemek získalo hejtmanství za dva miliony korun od soukromé majitelky. Bydlení by sloužilo klientům nedalekého zařízení v Suchomastech, poskytlo by ale moderní podmínky přizpůsobené jejich potřebám, informovala v tiskové zprávě Zuzana Žídková z krajského úřadu. Někteří zastupitelé Trubína nepovažují komunikaci kraje při přípravě záměru za dostatečnou, proto s ním nesouhlasí, řekl starosta obce Pavel Mang.

  „Handicapovaní lidé nemají žít uzavření za zdmi v ústavu. Obohacují společnost i komunitu v místě, kde žiji. Naším cílem je vytvořit prostředí, které bude podporovat aktivní zapojení osob se zdravotním postižením v místě, kde žiji. Jsme přesvědčeni, že tento projekt přinese mnoho pozitivního jak pro budoucí obyvatele, tak pro obec Trubín,“ řekla středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN).

  Mang vysvětlil, že problém není ani tolik v záměru samotném, ale v postupu kraje. „Já to vnímám tak, že rok s námi nikdo nekomunikoval,“ uvedl. Námitky části trubínských zastupitelů k projektu se týkají části pozemku, která podle územního plánu není určena pro výstavbu. Kraj nevylučuje úpravu projektu tak, aby nebylo nutné územní plán měnit. Podle starosty není dořešené ani napojení na silnici ani příjezdová cesta.

  „Náš postoj pramení ze silně opožděné komunikace ze strany KÚ Středočeského kraje, dále plánované výstavbě i na pozemcích, které pro to nejsou určeny, dále z nevybíravého chování zástupců KÚ Středočeského kraje,“ napsali zastupitelé obce v dopise adresovaném hejtmance i ostatním zastupitelům. V dopise upozorňují mimo jiné na nevhodné chování krajského referenta a naopak oceňují některé kroky a komunikaci krajského radního pro sociální oblast Martina Hrabánka (ODS), který přijel jako první z kraje informovat obec o záměru.

  V Domově v Suchomastech je v současnosti 40 klientů. V rámci změny systému sociální péče by měli být rozděleni do nových typů komunitního bydlení, z nichž část kraj připravuje v obci Suchomasty. Dalších 18 klientů by se mělo přestěhovat do nových domovů v obci Trubín. Jde o takzvanou deinstitucionalizaci. „Přechod do komunitních zařízení znamená zlepšení kvality života klientů. Kromě více individuální a na míru šité péče znamená tento přechod také rodinnější a přátelštější prostředí, které je více podobné běžnému domovu. Klienti se mohou cítit bezpečněji a komfortněji, což pozitivně ovlivňuje jejich duševní a emocionální zdraví,“ doplnil Hrabánek.

  Hektarový pozemek v Trubíně stál hejtmanství v přepočtu 210 korun za metr čtvereční, ceny obdobných pozemků v obci byly podle hejtmanství 1500 až 2200 korun za metr čtvereční. Komunitní bydlení ponese název Domova Josefa Ouředníka na památku zesnulého bratra Evy Červenkové, která loni téměř hektarový pozemek kraji darovala pod podmínkou, že na něm hejtmanství postaví sociální zařízení pojmenované po jejím bratrovi, který zemřel na Alzheimerovu nemoc.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte