V Turnově bude centrum odborného vzdělávání pro zdravotnictví

31.1.2023
Jan Štoll

Centrum odborného vzdělávání zaměřené na zdravotnictví a sociální obory vyroste v Turnově na Semilsku. Další centra se připravují v Jablonci a Semilech.

Budova střední školy dostane další patro s pěti učebnami pro odbornou výuku, které zatím v Turnově chybí. Stavět se bude za provozu. Práce mají začít v dubnu, hotovo má být za 13 měsíců, řekl náměstek hejtmana Zbyněk Miklík (Piráti). Podle hejtmana Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj) patří zdravotnické obory pro kraj k prioritám. „V rámci koalice jsme se také shodli, že chceme do konce volebního období vyprojektovat novou zdravotnickou školu v Jablonecké ulici v Liberci,“ doplnil Půta. Současné podmínky jsou podle něj nevyhovující. Stavba bude stát přes 51 milionů, zhruba 29 milionů by podle hejtmana měly přispět evropské fondy.

Další centrum odborného vzdělávání by mělo vyrůst při Střední průmyslové škole technické v Jablonci nad Nisou, zaměřené bude na strojírenství a robotiku. „Dojde k modernizaci a rozšíření strojních, respektive laboratorních prvků a vybavení pro odbornou výuku tak, aby tato technologie odpovídala úrovni 21. století a standardu běžnému ve výrobních a dalších průmyslových provozech, kam absolventi jablonecké školy nastupují jako pracovníci,“ uvedl náměstek hejtmana pro školství Jiří Čeřovský (ODS).

Náklady stavby se v tomto případě odhadují na 29 milionů korun, kraj bude dodavatele teprve vybírat. Ve fázi projektu je také třetí centrum odborného vzdělávání v Semilech. „To bude nákladnější, počítá se tam s výstavbou nové budovy,“ řekl Půta. Kvalitní vzdělání ale podle něj umožní studentům vybrat si dobré zaměstnání, což přinese ve výsledku lepší život do celého regionu. Na podobné projekty má navíc podle něj kraj šanci získat z evropských fondů zhruba 146 milionů korun, i když je to výrazně méně než v minulém programovacím období.

ČTK/STONepřehlédněte