• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • V Ústeckém kraji mají nejvyšší objasněnost trestných činů v republice

  11.2.2024
  Simona Knotková

  V Ústeckém kraji policisté loni řešili 1644 trestných činů, což je zhruba o 300 méně než v roce 2022.

  Objasněnost je nejvyšší v celé republice. V čele žebříčku je Ústecký kraj v počtu mravnostních deliktů, z nichž nejvíce se týká znásilnění a zneužívání dětí. Policisté loni vyšetřovali 16 vražd a pokusů o vraždu, vypátrali všechny pachatele. Novinářům to řekl Alexander Fuč z ředitelství policie Ústeckého kraje.

  Policisté na severu Čech jsou nejvíce vytíženi v porovnání s kolegy z jiných regionů, na jednoho připadá 20 spisů. Loni obvinili přes 4200 lidí, což je také nejvíce v republice. „V obecné kriminalitě nedosahujeme předcovidových čísel, ale blížíme se k nim,“ řekl pověřený náměstek krajského policejního ředitele Martin Charvát.

  U majetkové kriminality je podle Charváta v posledních letech patrný ústup od vloupání do domů, bytů, chalup a sériových činů, což nejspíš souvisí s lepším zabezpečením objektů. Loupeží je nejvíce pouličních. Neobjevují se ani sériové krádeže automobilů. Ve spolupráci s kolegy z Německa se policistům podle Charváta povedlo organizované gangy již dříve odhalit.

  V kraji řešili policisté loni 16 vražd, z toho dva případy odložili a jeden byl překvalifikován na těžké ublížení na zdraví. Pouze v jednom případě nebyl žádný vztah mezi obětí a pachatelem. Nejčastějším nástrojem útoku je nadále nůž. Nejvíce případů bylo na Mostecku. Tam se také odehrál konflikt dvou mužů, při kterém zemřelo dítě. Státní zástupkyně nyní podala obžalobu pro pokus o vraždu, usmrcení z nedbalosti a nebezpečného vyhrožování na dvaatřicetiletého muže, který místo svého soka bodl do krku malého chlapce.

  V Ústeckém kraji zemře každoročně několik lidí na následky užívání drog. Loni jich bylo 16. Policisté se snaží vypátrat, kdo dané oběti podal poslední dávku, loni obvinili osm pachatelů, hrozí jim deset až 18 let vězení.

  Mravnostních deliktů je v regionu nejvíce v republice. Podle Fuče to souvisí se skladbou obyvatelstva, v kraji je velké množství sociálně vyloučených lokalit. Mírný nárůst počtu těchto činů souvisí podle kriminalistů mimo jiné s tím, že více obětí činy oznamuje a mají důvěru v policii.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte