Expozici Gobi pro koně Převalského zahrada otevřela loni v březnu v horní části areálu. Část koní je také ve výběhu na pražských Dívčích hradech a zároveň má zoo chovnou a aklimatizační stanici pro koně Převalského v Dolním Dobřejově na Benešovsku.
Kůň Převalského je posledním žijícím divokým druhem koně. Pražská ZOO je chová od roku 1932 a od roku 1959 vede mezinárodní plemennou knihu.
Matkou je sedmiletá klisna Victorie II. narozená v Dolním Dobřejově, pro kterou je to druhé hříbě. Otcem je devítiletý hřebec Granola, který pochází z belgického Han-sur Lesse a v Praze je od roku 2017. „Porod trval zhruba čtvrt hodiny, mládě se postavilo po 20 minutách a po hodině a deseti minutách se poprvé napilo,“ napsala zoologická na facebooku. „Klisnička nyní od matky pije pravidelně a velkou část dne proleží v seně – hříbata totiž v prvních týdnech po porodu potřebují hodně odpočívat.“
Nejčastěji mohou návštěvníci malou klisnu v expozici spatřit odpočívat vleže poblíž matky, jak je pro hříbata v prvních týdnech typické. Klisna Victorie II. se podle zástupců ZOO se svým hříbětem držela nejprve dva dny stranou, než se znovu zapojila do stáda.
Kůň Převalského z přírody vymizel koncem 60. let minulého století, v lidské péči ale byla stabilně rostoucí populace, která umožnila návrat druhu nejprve do Číny a pak do Mongolska. Na něm se podílela i ZOO Praha devíti transporty koní Převalského do západního Mongolska v letech 2011 až 2019. Do Mongolska pražská ZOO v projektu Návrat divokých koní zatím přepravila 34 koní.
Zdroj: ČTK