V Zoo Praha se zabydlují luskouni, hlasuje se o jejich českých přezdívkách

9.5.2022
Renata Říhová

V polovině dubna převzala Zoo Praha pár luskounů krátkoocasých, které z Tchaj-wanu přivezli dva pracovníci Taipei Zoo. Pražané pro ně nyní mohou vybírat česká jména. Zájemci mají na výběr pět možných jmen pro samečka a stejný počet pro samičku. Do 12. května je možné hlasovat on-line prostřednictvím Portálu Pražana.

Zapojit se do hlasování o českých přezdívkách páru luskounů krátkoocasých, samičky Run Hou Tang a samečka Guo Bao, se může úplně každý. K přihlášení do Portálu Pražana stačí mít k dispozici přihlašovací údaje do státní identity občana, bankovní identity, nebo datové schránky. Hlasovat je možné také osobně, a to formou anketního lístku odevzdaného s ověřením totožnosti na podatelně pražského magistrátu, nebo zaslat hlas korespondenčně s úředně ověřeným podpisem.

Luskouni do Prahy přicestovali z Tchaj-wanu jako důkaz partnerství mezi hlavními městy Tchaj-pej a Prahou. Pro samičku je možné vybírat mezi jmény Runa, Ruby, Rut, Růženka, Fazolka a pro samečka Kuba, Bourák, Gusta, Guba nebo Hugo. Tyto návrhy vyplynuly z ankety na sociálních sítích a při jejich výběru se přihlíželo i k fonetické podobnosti s jejich původními, tchajwanskými jmény. „Přihlásit se do Portálu Pražana může kdokoliv. Hlasování je sice primárně určené pro obyvatele metropole, ale de facto není omezené. Na portálu bude dostupné až do půlnoci 12. května. Pokud jde o vlastní přihlášení do Portálu Pražana, mají lidé na výběr několik možností, například mohou využít elektronickou nebo bankovní identitu či datovou schránku. Nejsnazší přihlášení do Portálu Pražana je přes internetové bankovnictví nebo přes uživatelský účet známý jako Identita občana. Další informace o možnostech přihlášení jsou k dispozici na webu portálu portalprazana.cz. Z jednoho uživatelského účtu bude započítán jen jeden hlas,“ vysvětlil Tomáš Barczi, generální ředitel městské společnosti Operátor ICT, která portál provozuje a rozvíjí.

Oba dovezení luskouni se narodili v tchajpejské zoo, která je jejich nejvýznamnějším chovatelem. Chov luskounů je mimořádně náročný. Musí mít zajištěno správné rozpětí teplot či velmi vysokou vlhkost, ale největší problém představuje jejich potrava. V přírodě se živí mravenci a termity, které jim v Praze nahradí speciální směs, jejíž základ tvoří včelí larvy. První dny v Praze na luskouny dohlíží chovatel a veterinář z tchajpejské zoo. Pro luskouny byla přestavěna noční expozice v pavilonu Indonéská džungle, musí si zde však zvyknout a také po příjezdu absolvovat povinnou izolaci. Po absolvování měsíční karantény, patrně 15. května budou poprvé představeni návštěvníkům. Zoo Praha je teprve druhým chovatelem těchto pozoruhodných savců v Evropě.

„Díky partnerské smlouvě mezi Prahou a Tchaj-pejí přicestoval do našeho hlavního města vzácný pár luskounů krátkoocasých. Velmi za ně Tchajwancům děkuji. Pražská zoologická zahrada, která je jednou z nejlepších na světě, se stane jejich novým domovem,” řekl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Luskouni jsou na první pohled výjimeční tím, že mají tělo pokryté šupinami. Proto bývají označováni jako oživlé šišky. Úsilí získat je pro Zoo Praha bylo motivováno především tím, že jsou v oblastech svého výskytu masivně loveni a již dlouho patří k nejvíce nelegálně obchodovaným savcům světa. Zoo Praha usiluje o jejich ochranu jak ve střední Africe, tak v jižní Asii. „V Kamerunu podporujeme strážce chráněných území a v rámci projektu Toulavý autobus se snažíme o omezení lovu osvětou a vzděláváním místních obyvatel. V Laosu a na Sumatře jsme financovali vybudování záchranných stanic pro luskouny,“ připomněl ochranářské projekty ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Ochranu luskounů i dalších druhů lze podpořit převodem libovolné částky na sbírkové konto Pomáháme jim přežít ((číslo účtu 43–680 466 0247/0100) nebo nákupem suvenýrů na e-shopu Zoo Praha a v neposlední řadě samozřejmě také návštěvou Zoo Praha.

Zdroj: TZ MHPM, Zoo Praha


Témata:

Nepřehlédněte