• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Václav Janáček přilétá do sedla favorita derby

  20.6.2024
  Aleš Pohořal

  Mnohonásobný český, ale i španělský šampion žokej Václav Janáček přiletí z Madridu do Prahy. V nedělním 104. Westminster Českém derby v Chuchle Areně se představí v sedle hřebce San Sebastiana, který je favoritem dostihu.

  Budete v sedle favorita, jaké jsou šance stát se počtvrté vítězem derby?

  Ano, to souhlasí, v sedle favorita, a věřím, že zvítězíme. Zvláště v takovém dostihu, jako je České derby, se ale může stát cokoli. Jsem rád, že tentokrát na rozdíl od některých předchozích ročníků bylo moje angažmá dohodnuto hodně dopředu. Většinou to bývalo tak, že jsme to řešili na poslední chvíli. Hřebec vyhrál Velkou jarní cenu, kde své kvality zřetelně prokázal. Ale vše se musí posuzovat střízlivě, jsou to dostihy. Ve startovní listině jsou i koně, kteří sice mají právo startovat v derby, ale výkonnostně mezi absolutní špičku nepatří, a to také může hrát roli v průběhu dostihu. Prostě faktorů je mnoho.

  Hovořil jste o faktorech. Mezi ty patří také skutečnost, že San Sebastian běžel zatím nejvíce 1600 metrů a derby je o 800 metrů delší…

  To sice ano, ale má vytrvalecké předpoklady a také jeho závěr v již vzpomínané Velké jarní ceně ukázal, že měl ještě hodně sil. Tým se rozhodl, že hřebec půjde rovnou do derby a nebude už absolvovat přípravné dostihy. Není to věc zas tak neobvyklá.

  Ubyl vám teoreticky největší soupeř King Warrior, který se zranil.

  Těšil jsem se na souboj s Tomášem Lukáškem, který měl být v jeho sedle. Je to smutná záležitost, která se bohužel stává, a vím, jak je to těžké pro majitele, trenéra, žokeje i personál.

  Většinou přilétáte ze Španělska těsně před dostihem a po něm pak spěcháte zase do letadla. Jak to bude v neděli?

  Chci říci – a ještě to v rozhovoru nezaznělo –, že se především do Prahy moc těším. Jsem rád, že jsem „urval“ den, kdy je přestávka, a mohu být v Chuchle Areně. Pokud jde o odpověď na vaši otázku, tak to mám tak napůl. V sobotu ve Španělsku jezdím, takže na letadlo sednu v neděli a přiletím před dostihem. Tentokrát mám ale tu výhodu či „luxus“, že neodlétám hned, ale až v pondělí.  Nepřehlédněte