Vary se baví, Vary jsou na nohou, Vary Září. A to i dnes večer!

11.9.2021
Roman Kořinek

„Návštěvníkům festivalu nabízíme jedenáct instalací, některé statické, některé interaktivní ale rozhodně zajímavé a jedinečné. Prodloužili jsme trasu až k Poštovnímu dvoru a věřím, že se budou lidé dobře bavit,“ uvedl před festivalem Josef Dlohoš, ředitel pořádajícího karlovarského Infocentra.

Zdroj: Roman Kořinek

A nutno podotknout, že měl pravdu. Lidé, kterých včera do Karlových Varů zamířily tisíce, možná až desetitisíce, si totiž užili opravdu zajímavý a velmi netradiční večer. A zatímco start celé prohlídkové trasy u Alžbětiných Lázní nabízí videomappingovou show, na kterou jsou návštěvníci tohoto festivalu takříkajíc zvyklí, po cestě k Poštovnímu dvoru se dějí další zajímavé věci.

Ve Dvořákových sadech zní hudba a stále dokola se prohání padesátka osvětlených běžců. „To je skvělý pojď, zkusíme si je vyfotit, jestli nám tedy neutečou,“ říkala včera večer návštěvnice festivalu, která do Karlových Varů přijela ze Sokolova a byla na akci už potřetí, manželovi. A na několik pokusů to prý zvládla.

Zdroj: Roman Kořinek

Zajímavou instalací jsou osvětlení artisté na Mlýnské kolonádě a lasermapping na kostele Maří Magdalény. Nad celým městem pak bliká a svítí Zámecká věž, která se proměnila v maják. To nejlepší má ale teprve přijít. Na Divadelním náměstí je k vidění statická světelná instalace a na tamním pódiu se koná hudební show. Včera hrála Laura a její tygří a Funky Monx. Jednou z nejsledovanějších instalací jsou obří chapadla příšery, která vlezla do Grandhotelu Pupp, a prezentace jezdecké sochy Karla IV. promítané na budovu slavnostního sálu. „Chapadla jsou nejlepší, škoda že se nehýbají, ale je to skvělý,“ poznamenal desetiletý Honza z Karlových Varů.

Zdroj: Roman Kořinek

Návštěvníci Festivalu světel jsou ale letos zváni nejen ke Grandhotelu Pupp, ale až k Poštovnímu dvoru. Velmi zajímavá je interaktivní instalace zvířecích očí na Goethově stezce a zcela jasně u návštěvníků vyhrává světelná louka u Letního kina, na které září více než pět tisíc světélek. „Je to jako procházet se hvězdnou oblohou. Nic takového sem nikdy neviděla ani nezažila,“ řekla Jana Holečková z Ostrova.

Zdroj: Roman Kořinek

Světelnou louku navíc každou chvilku zdobí sami návštěvníci, kteří mohou získat světélko v Galerii umění. A pokud je letošní téma festivalu „Přízraky a monstra z vesmíru“ tak věřte, že ta si dala dostaveníčko v Poštovním dvoře. Pokud tam dojdete, oskenují si váš obličej. Jestli ho odesílají do vesmírné databáze, to jsme nezjistili, mají to údajně zakázáno, ale jisté je, že vás pobaví a určitě i zaujmou. Pokud jste tedy festival Vary Září nestihli navštívit včera večer, máte šanci to zvládnout ještě dnes od 20 hodin do půlnoci.

Zdroj: vzNepřehlédněte