Vaše 1: Národní muzeum otevírá Okna do pravěku

6.12.2021
Redakce

Již třetí stálou expozici za poslední čtyři měsíc zpřístupnilo Národní muzeum svým návštěvníkům. Okna do pravěku jsou největší expozicí věnovanou pravěku v České republice a otevírá pohledy do života na našem území před dávnými časy.

Dva tisíce originálních exponátů, realistické modely a interaktivní prvky návštěvníka zvou k cestě prvohorními moři a močály i pod mořskou hladinu druhohorního moře, kde se seznámí s příběhem jediného českého dinosaura. V třetihorách bude svědkem realistického boje o život a v době ledové se setká s modelem mamuta v životní velikosti a podívá se do očí šavlozubému tygrovi.

V expozici Okna do pravěku můžete v čtyřech výstavních sálech obdivovat jedinečné exponáty, které představují světové milníky v poznání historie života na Zemi a to z dob od prvohor až po čtvrtohory. Seznámíte se zde s prvohorními živočichy prvně popsanými Joachimem Barrandem nebo uvidíte vzácnou nejstarší suchozemskou rostlinu světa Cooksonia barrandei, která pochází z doby před čtyřmi sty třiceti miliony let. Poznáte i jedny z nejstarších známých plazů – třeba druhohorní mořské mosasaury a podíváte se do očí zatím našemu jedinému českému dinosaurovi Burianosaurovi augustai nebo děsivě vyhlížejícímu šavlozubému tygrovi. Zjistíte také, že naše území bylo svědky sopečné činnosti a vzniku různých jezer i močálů. V samotném závěru expozice vás pak uvítá mamut s malým mamuťátkem v životní velikosti a prohlédnete si originální kostru srstnatého nosorožce, který, jak sami zjistíte, rozhodně nechce zůstat zavřený jen ve vitríně.

Společně s expozicí Okna do pravěku Národní muzeum též nově otevírá sály Luminiscence, Nerostné bohatsví a Meteority. Obě patra Západního křídla Historické budovy Národního muzea jsou tak nyní plná nových přírodovědeckých expozic, které na třech tisících metrech čtverečních vypráví velkolepé příběhy evoluce, pravěku, živé i neživé přírody a je v nich vystaveno celkem takřka 12 tisíc exponátů. Za necelý půl rok tak Národní muzeum nabízí téměř osmi tisících metrech čtverečních nového návštěvnického prostoru. Také díky tomu i v této době vítá muzeum každý měsíc okolo 50 tisíc návštěvníků.

Pro děti

Národní muzeum nezapomíná ani na děti. Součástí expozice jsou unikátní animace, které jsou téměř v každé vitríně. Ty jsou zaměřeny převážně na dětské publikum a velmi hravě a poučně vysvětlují složité procesy vzniku fosílií. Zároveň jsou v každé místnosti haptické exponáty (odlitky reálných fosílií), na které si budou moci sáhnout. V neposlední řadě bude v nejbližší době expozice doplněna o interaktivní lavice, kde bude komiksovou formou představena paleontologie a nejznámější exponáty.


Témata:

Nepřehlédněte