Vaše 2: Nová cesta mezi Albertovskými schody a Ztracenkou

3.10.2022
Táňa Pikartová

Cesta, pro mnohé romantická, kam nedoléhá hluk města, je dlouhá pětapadesát metrů a vede podél tenisových kurtů, kterou zpříjemňují desítky popínavých rostlin s břečťanem v přesile a večer osvětlují nové nízké lampy.

Od Albertovských schodů zavede cesta návštěvníky do parku Ztracenka, kde nyní přibyly různé dřeviny a stromy, například duby a v blízkém okolí cesty dva javory a několik tureckých višní, mahalebek obecných.

Ztracenka má styl

„Aktuální dokončení pěšího propojení Albertovských schodů s parkem Ztracenka uvítají nejen dvojkoví občané, ale i studenti Univerzity Karlovy, kteří tuto lokalitu vyhledávají,“ uvedla starostka Prahy 2 Alexandra Udženija (ODS). „Je tady totiž ticho a klid, ideální pro studium vysokoškoláků z nedalekého Albertova,“ připomněla.

Ztracenka učarovala už mnoha lidem, chodí sem nejen studenti, ale vracejí se sem i turisté a vyhledávají ji rovněž Pražáci z různých částí metropole. A jsou i tací, kteří Ztracenku považují za nejpůvabnější místo Prahy.

Spíš než park se dá Ztracence říkat zahrada. Původně tady byla vinice, pak sad a v poslední době školní dětské hřiště. Nyní se tady může kdokoliv kochat jedinečnými výhledy.

Nová zeleň a osvětlení

Cesta od Albertovských schodů do parku Ztracenka, jejíž obnova vyšla Dvojku na více než čtyři a půl milionu korun, se řídí sezónním provozem stejném jako v samotném parku Ztracenka, tedy od osmé hodiny ranní do osmé hodiny večerní.

Chodník, který vede podél plotu univerzitních tenisových kurtů, je vybudován z přírodního mlatového materiálu. Součástí projektu obnovy byly samozřejmě také sadové úpravy a výsadba nových dřevin, keřů a trvalek.

Zdejší revitalizace ale není na Dvojce poslední. Po propojení Albertovských schodů s parkem Ztracenka na ni čeká velmi neutěšený prostor mezi novoměstským opevněním a ulicí Horská, kde už radnice vybrala architektonický návrh, který kromě jiného obsahuje také nové posezení a herní prvky pro děti.

Obnova prioritou

„Obnově zelených ploch v oblasti Albertova věnujeme dlouhodobě velkou pozornost. Na jednotlivých projektech spolupracujeme nejen s Univerzitou Karlovou a hlavním městem Prahou, ale i s památkáři. Pokračujeme tak v plnění memoranda, které jsme před lety uzavřeli a které nás zavazuje ke společnému postupu v rámci jednotlivých etap revitalizace prostoru vymezeného ulicemi Horskou, Albertov, Ke Karlovu, Apolinářskou a Na Slupi,“ dodal místostarosta Prahy 2 pro oblast životního prostředí a územního rozvoje Václav Vondrášek (ODS).

Už za tři roky by se měl Albertov ještě více proměnit, a to díky novému modernímu univerzitnímu kampusu. Jeho výstavbu chystá Univerzita Karlova a podle ní by mělo jít o stavbu století.


Témata:

Nepřehlédněte