• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Vaše 2: Novoměstskou radnici obsadí na podzim lahodné pokrmy i přehlídka řemesel

  2.10.2023
  Renata Říhová

  Dvě oblíbené akce bude v průběhu října hostit Novoměstská radnice. Nejdříve její prostory prostoupí vůně kuchyní z různých koutů světa. O pár dnů později se uskuteční jubilejní, desáté vydání akce věnované řemeslům a především těm, kdo jsou jejich mistry i každému, kdo se pro svou budoucí kariéru teprve rozhoduje.

  Festival delikátních chutí je ideální zastávkou při nedělních procházkách podzimní Prahou nebo na sváteční oběd.

  Během akce Řemesla živě 2023 si budou moci návštěvníci již tradičně vyzkoušet různé druhy řemesel nebo si promluvit se zástupci jednotlivých řemeslných škol a oborů.

  Chutě z různých koutů světa

  Druhou říjnovou neděli, tedy 8. října přivítá Novoměstská radnice návštěvníky na svátku delikátních, nevšedních i cizokrajných chutí. Účastníci přivezou do prostoru interiéru Novoměstské radnice, nádvoří, ale i přilehlé části parku na Karlově náměstí lahodné pokrmy i nápoje kuchyní například z Peru, Indie, Mexika, mnoha oblastí Asie, ale i Rakouska, Francie nebo Sicílie.

  Podzimní festival delikátní chutí nabídne tradiční i netradiční pokrmy z různých koutů světa. Událost v sobě navíc spojuje skvěle dostupnou lokalitu hlavního města, jedinečnou historickou atmosféru Novoměstské radnice, kulturní vyžití v rámci metropole i komunitní, kulturní a společenský rozměr.

  Ředitel Novoměstské radnice Albert Kubišta k festivalu řekl: „Festival delikátních chutí nám už několik sezon přináší velké potěšení jak v pestré dramaturgii, nevšední nabídce, ale i v dobré příležitosti se sejít s přáteli a příznivci naší radnice. Vnímám, že se zde potkávají jak známé tváře, tak skupiny turistů a výletníků. Návštěvníci festivalu tak tvoří velice milou a pestrou skupinu lidí, kteří často v návaznosti na festival navštíví i další program Novoměstské radnice, jako je třeba Neviditelná výstava, nebo vyhlídková věž a výstava v galerii.“

  Na své si přijde každý

  Festival přinese vůně kuchyní z různých koutů světa, oblíbené cizokrajné pochoutky i dosud málo známé pokrmy. „Nabídku již několik let festival nabízí tak, aby si na své přišel každý. Milovník masa i vegetarián, návštěvník konzervativnější i ten, kdo rád objevuje chutě z druhého konce světa. Velkým tématem je pochopitelně i veganství, sezonnost, lokálnost a alternativní směry ve stravování. Také to nás velice zajímá a sestavu na festival se pak jednoznačně snažíme nakombinovat tak, aby reflektovala potřeby našich návštěvníků i vývoj moderní společnosti a jejích potřeb.“, dodala dramaturgyně a produkční festivalu Zuzana Menhartová.

  Festival se koná v neděli 8. října od 10 hodin na nádvoří a v přilehlé části Karlova náměstí, kam je bezbariérový přístup. Probíhá rovněž v historickém Mázhauzu Novoměstské radnice v přízemí. Do Mázhauzu je přístup z nádvoří a z Karlova náměstí po dvou schodech. Pro vjezd a výjezd invalidního vozíku je možné si zapůjčit u ostrahy Novoměstské radnice ližiny. Na nádvoří povolen vstup se psy na vodítku, vstup je zdarma.

  Řemesla živě

  S řemesly, řemeslníky a školami, kde se řemesla vyučují, se mohou zájemci v historických prostorách Novoměstské radnici setkat každoročně již od roku 2014. Záměr akce zůstává stále stejný – dostat se do přímého kontaktu s představovanými řemesly, vyzkoušet si pod odborným dohledem práci s dlátem, jehlou, drátem, papírem a v posledních letech i s malým robotickým ramenem spojeným s počítačem.

  Jubilejní 10. ročník festivalu Řemesla živě nabídne 17. a 18. října, oba dny od 9 do 17 hodin, kvalitní a velice zajímavou prezentaci jednotlivých řemeslných škol a oborů jako takových. Nebudou samozřejmě chybět ani workshopy a možnost si mnoho oborů vyzkoušet a promluvit si přímo s mistry v oborech. Vstup na akci je zdarma.

  Řemeslo má zlaté dno

  „Řemesla živě patří k těm akcím, které pořádáme nesmírně rádi. Novoměstská radnice je v těchto dnech vždy naplněna nejen šikovnými a zdatnými řemeslníky, ale i čilým ruchem, o který se starají školáci, školačky, studenti a studentky, rodiny s dětmi i další návštěvníci. Naše radnice byla postavena již před staletími právě pro lidi a my se snažíme o důstojný návrat k samotné podstatě jejího vzniku. Koncept této akce zcela naplňuje hlavní myšlenkové pilíře dramaturgie radnice, kterými jsou podpora vzdělání, kultury a společenského aspektu,“ uvedl k festivalu Albert Kubišta:

  „Již od roku 2015 jsem byla na všech Řemeslech nejdříve jako vedlejší produkční, mám tedy srovnání a musím s velkým potěšením říct, že studenti/učňové, jsou rok od roku kompetentnější a jejich prezentace u nás je fantastická. Skvěle komunikují, dokáží velmi zaujmout a mohou být velkým a významným bodem v rozhodování dalších žáků, kteří o řemeslech teprve uvažují. Jsou samostatní, milí a svébytní. Jsem nadšená a vidím skvělou perspektivu. Zároveň je na akci vidět, jak skvěle funguje i mezioborová komunikace na místě, spolupráce mezi školami a studenty,“ dodala Zuzana Menhartová.

  Zdroj: TZ Novoměstská radnice


  Témata:

  Nepřehlédněte