Včely na magistrátních střechách se v Plzni odměnily devadesáti kilogramy medu

13.12.2021
Andrea Jančová

Již třetím rokem se Magistrát města Plzně může chlubit unikátem. Má na svých budovách umístěné včelí úly. Z celkem šesti včelstev se letos podařilo stočit téměř devět desítek kilogramů medu.

„Pilotním projektem byla instalace úlů na střeše historické radnice na náměstí Republiky, následována umístěním úlů ve Škroupově ulici a v nedávné době také v Koterovské ulici. Na každé ze střech jsou dva úly – tedy dohromady šest včelstev, která letos vyprodukovala téměř devadesát kilogramů medu. To dokazuje, že se včelám dobře daří i ve městě a že je o ně dobře pečováno,“ uvedl primátor Martin Baxa.

„Našimi včelaři jsou Pavel Mach s dcerou, kteří věnují včelám náležitou péči a pozornost. V sezoně od dubna do srpna jsou včely kontrolovány jednou za čtrnáct dní, mimo sezonu přibližně jednou za měsíc,“ řekl ředitel magistrátního úřadu správních agend Petr Triner, do jehož gesce spadá správa magistrátních budov.

Včely radnice

Včely v zimě zpracovávají zásoby z letních měsíců, případně jsou dokrmovány sladkým roztokem. V  úlech na střechách jsou pravidelně monitorovány. Zájemci mohou včely sledovat online na webových stránkách www.vcelynastrechach.cz/strechy, kde najdou i přenosy ze střech na náměstí Republiky, Škroupovy a Koterovské ulice. Na uvedeném odkaze je možné sledovat i  dění uvnitř úlů.

Zdroj : vz/ TZ Plzeň.euNepřehlédněte