Ve fakultní nemocnice Brno doplácí na současný stav pandemických opatření. Téměř dvěstě zdravotníků je v karanténě

1.12.2021
Redakce

Fakultní nemocnice Brno má 182 pracovníků v karanténě nebo nemocných covidem-19. Další desítky zdravotnic jsou doma s dětmi na OČR (ošetřování člena rodiny). Podle ní nemocnici naopak pomáhají studenti, medici nebo vojáci, situaci proto zvládá. Nemocnice má asi 6000 zaměstnanců. Celkem 75 nakažených zdravotníků má podle mluvčí Dany Lipovské Fakultní nemocnice u svaté Anny.

Fakultní nemocnice Brno postrádá kvůli covidu 182 lidí, přičemž někdo má nákazu a někdo je v karanténě kvůli rizikovému kontaktu. „Situace je pro nás náročnější, protože na covidová oddělení je potřeba více personálu. Z dlouhodobého hlediska nám obecně navíc chybí asi 100 sester. Situaci ale zvládáme, pomáhají nám studenti nebo vojáci,“ řekla mluvčí nemocnice Veronika Plachá. V dřívějších vlnách, kdy se ještě neočkovalo, měla nemocnice přes 400 lidí v karanténě nebo nakažených, navíc kvůli zavřeným školám chybělo mnohem více zdravotnic, které byly doma s dětmi.

Mezi 182 lidmi, kteří mají covid nebo jsou v izolaci, převažují očkovaní. Podle Plaché to ale způsobuje fakt, že nemocnice má 80 procent ze všech zaměstnanců očkovaných, a tedy tvoří mnohem větší podíl pracovníků než neočkovaní. Navíc očkovaní s nemocí mají mírnější průběh, poznamenala.

Ve svatoanenské nemocnici je 75 nakažených zdravotníků, z toho je 14 lékařů a 61 nelékařských pracovníků. Mezi nimi jsou očkovaní i neočkovaní. „Nutno také říci, že téměř všichni se nakazili doma od dětí nebo od jiných příbuzných. Dost často se stává, že jdou na OČR a do karantény kvůli dítěti a pak sami onemocní,“ uvedla Lipovská. Nemocnice situaci zvládá, pomáhají jí vojáci, policisté, hasiči, studenti i řádové sestry. Dříve měla i 150 nakažených zdravotníků. V Nemocnici Břeclav je podle mluvčí Elišky Windové 11 nakažených zdravotníků, ale s ohledem na omezený chod ambulancí a pomoc vojáků situaci zvládá.

zdroj: jv/ctkNepřehlédněte