• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Ve kterém středočeském městě se nejlépe podniká?

  10.6.2022
  Redakce

  Nejlepším městem pro podnikání ve středních Čechách je Lysá nad Labem na Nymbursku. Vyplývá to z výzkumu Město pro byznys agentury Datank. Druhé místo obsadilo souměstí Brandýs nad Labem-Stará Boleslav a třetí skončily Říčany u Prahy.

  Vítězné desetitisícové město se může pyšnit nejlepšími hodnotami v několika sledovaných oblastech. Dosáhlo nejvyšší meziroční změny počtu ekonomických subjektů a také počtu dokončených bytů v přepočtu na 1000 obyvatel. Město mládne, svědčí o tom nejnižší index stáří, tedy poměr mezi lidmi nad 65 let v poměru k lidem do 14 let.

  Radnice má podle výzkumu nejvyšší podíl kapitálových výdajů na celkových výdajích v kraji. Velmi vysoký je i podíl čerpaných dotací na celkových příjmech. Dostatečné finanční prostředky věnuje především do sportu a veřejné dopravy.

  „V současnosti běží sedm velkých projektů. Největší z nich je výstavba nové sportovní haly za 150 milionů korun. Dále je to rekonstrukce a zkapacitnění vodojemu, pustili jsme se do severojižního průtahu našeho města. Ve spolupráci se Středočeským krajem jsme také rekonstruovali nadjezd přes nádraží. Na nádraží budujeme dopravní terminál s parkovišti, včetně parkovacího domu pro jízdní kola. Jako jediní nejen v České republice máme dvě cyklověže,“ uvedl starosta Karel Otava (ČSSD).

  Město podle něj investuje do škol a má připravený projekt na rekonstrukci bazénu pro školní plavání. V půdní vestavbě radnice vzniká konferenční sál, město má v plánu také družstevní bytovou výstavbu pro mladé rodiny. Velkým lákadlem Lysé je také výstaviště, na němž se koná 22 výstav ročně.

  Stříbrný Brandýs nad Labem-Stará Boleslav měl dobrý výsledek v testu elektronické komunikace, který prostřednictvím fiktivních podnikatelských dotazů ověřuje včasnost a kvalitu odpovědí živnostenských úřadů. V souměstí, které může těžit z výborné dopravní dostupnosti, je vysoce nadprůměrný počet právnických osob v přepočtu na obyvatele. Radnice se může pochlubit i nulovými náklady na dluhovou službu a velmi nízkou daní z nemovitosti.

  Třetí Říčany se rozrůstají, změna počtu obyvatel je v kraji nejvyšší. Podíl dlouhodobě nezaměstnaných je v kraji nejnižší. V přepočtu na obyvatele mají Říčany nejvyšší počet živnostníků.

  Srovnávací výzkum Město pro byznys zpracovává již patnáctým rokem analytická agentura Datank a hodnotí v něm všech 205 obcí s rozšířenou působností v České republice a městské části Prahy. Analytici dělí své hodnocení do dvou hlavních kategorií, podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy. Pořadí se vyhodnocuje za jednotlivé kraje a také za celou republiku.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte