• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Ve věku 59 let zemřela divadelní i filmová herečka a dabérka Simona Postlerová

  6.5.2024
  Doris Drienová

  Zemřela divadelní, filmová a televizní herečka Simona Postlerová, která se prosadila i v dabingu. Bylo jí 59 let.

  Informaci přinesl deník Blesk a nadační fond Dvojka Srdcem, jehož byla zesnulá herečka patronkou. Zprávu později potvrdilo i Divadlo na Vinohradech, kde Postlerová působila přes 30 let.

  Herečka ještě v sobotu podle vinohradského divadla zkoušela v připravované inscenaci hry Lenky Lagronové Terezka. „Šokující zpráva o její smrti přišla o necelých 24 hodin později,“ uvedlo divadlo. Postlerová nastoupila po angažmá v činohře Národního divadla do Divadla na Vinohradech v roce 1992. „Více než třicet let byla oporou zdejšího hereckého souboru, ale také úžasnou, empatickou, nápomocnou kolegyní a kamarádkou. Na našem jevišti ztvárnila téměř 40 nezapomenutelných hereckých postav,“ uvedla vinohradská scéna.

  Smutek a soustrast pozůstalým vyjádřili také zástupci nadačního fondu Dvojka Srdcem. „S hlubokým zármutkem jsme přijali zprávu, že nás dnes v noci navždy opustila divadelní, filmová a dabingová herečka a také od samého začátku patronka našeho nadačního fondu Simona Postlerová,“ uvedl fond, který založila Praha 2 na pomoc lidem v obtížné sociální či zdravotní situaci. Bývalá starostka Prahy 2, která vznik fondu iniciovala, a současná náměstkyně pražského primátora Alexandra Udženija (ODS) označila Postlerovou nejen za skvělou herečku, ale především za neskutečně obětavou, laskavou a krásnou lidskou bytost. „Paní Postlerová, Váš život byl inspirací a darem pro nás všechny, kteří měli tu čest Vás poznat,“ uvedla.

  Soustrast rodině vyjádřil i ministr kultury Martin Baxa (ODS). „Svým výrazným hereckým projevem se zapsala do diváckých srdcí. Jako člověk a patronka nadačního fondu Dvojka srdcem byla symbolem laskavosti a obětavosti,“ napsal o Postlerové.

  Simona Postlerová se narodila 9. listopadu 1964 v Plzni v herecké rodině a již v dětství prý věděla, že bude své rodiče následovat. Herectví vystudovala na pražské DAMU, získala angažmá v Národním divadle a od roku 1992 byla členkou Divadla na Vinohradech. Kromě toho hrála také v Divadle Ungelt.

  Diváci ji znají i z filmů, inscenací a seriálů. Hrála v televizních seriálech Chlapci a chlapi, Hospoda, Četnické humoresky, Nemocnice na kraji města po dvaceti letech nebo Ordinace v růžové zahradě. Objevila se ve filmech Zámek v Čechách, Divnolásky, Jedna kočka za druhou či nedávno uvedeném snímku Tancuj Matyldo.

  Kromě herectví byla Postlerová i uznávanou dabérkou a recitátorkou, spolupracovala s rozhlasem. Dabovala například Samanthu Carterovou v seriálu Hvězdná brána, Lorelai Gilmoreovou v seriálu Gilmorova děvčata, Annie Hackerovou v Jistě, pane ministře nebo Audrey Hepburnovou ve filmu Snídaně u Tiffanyho. V roce 2002 získala Cenu Františka Filipovského za nejlepší ženský herecký výkon v dabingu za propůjčení hlasu herečce Emmě Thompsonové ve filmu Vtip.

  Simona Postlerová byla vdaná za hudebníka Zdeňka Hráška, který v roce 2016 zemřel. Měli spolu syna a dceru.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte