• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Ve Vysokých Studnicích byly požehnané tři hřbitovní kaple, jejich oprava trvala tři roky

  4.6.2023
  Doris Drienová

  Ve Vysokých Studnicích na Jihlavsku v neděli byly požehnané tři opravené hřbitovní kaple u kostela Nejsvětější Trojice. Barokní kaple se střechami krytými šindelem podle památkového katalogu pocházejí z roku 1720.

  Malá obec je s pomocí dotací postupně opravovala tři roky. Po poutní mši požehnal kaple generální vikář brněnské diecéze Pavel Kafka.

  Kostel se hřbitovem je na návrší nad Vysokými Studnicemi, patří k dominantám krajiny. Kostel je římskokatolické církve, zatímco o hřbitov s kaplemi a ohradní zdí se stará obec. „Já si myslím, že Vysoké Studnice, jak farnost, tak obec, jsou takovým krásným dokladem toho, že i v malé farnosti, v malé obci se mohou udělat veliké věci,“ řekl generální vikář k obnově areálu.

  Ve Vysokých Studnicích žije okolo 400 lidí. Starosta Milan Souček (nestraník) řekl, že kaple byly ve špatném stavu, škodila jim i vlhkost. Obec tam nechala udělat drenáže, opravené jsou omítky, okna a vstupy, spravené střechy jsou pokryté šindelem. Náklady na opravy kaplí a ohradní zdi převýšily dva miliony korun, přibližně polovinu pokryly státní a krajské dotace, uvedl.

  Farnost se letos chystá opravovat zděné schodiště na kůr. Pokračuje sbírka na opravy varhan, v čemž se angažuje spolek Život pro varhany. Na prvním benefičním koncertě, který byl v kostele před dvěma lety, vystoupila pěvkyně Dagmar Pecková. Sehnat se zatím podařilo 600.000 korun. „Odhadovaná částka na opravy varhan je někde kolem čtyř až čtyř a půl milionu korun, protože projdou velkou generální opravou,“ řekl Alfred Habermann, varhaník a cembalista, který hrál na varhany i při dnešní mši. Uvedl, že varhany jsou hodně napadené červotočem, poznamenaly je i dřívější zásahy, které nebyly úplně kvalitní.

  Nástroj postavený v roce 1899 by měl být upravený tak, aby mohl lépe sloužit při obřadech i ke koncertním účelům. „Zájem o koncerty je tady velký a člověk chce tak nějak mít ty varhany ‚doma‘ v pořádku,“ uvedl Habermann, který z Vysokých Studnic pochází. Spolek Život pro varhany se zabývá také propagací varhanní hudby a pořádáním koncertů.

  Jednolodní kostel s hranolovou věží v průčelí ve Vysokých Studnicích byl postavený v roce 1605 jako protestantská modlitebna, od roku 1665 slouží jako katolický kostel. Barokně přestavovaný byl v 17. a 18. století. Památkově chráněný je tento sakrální areál od roku 1958.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte