Ve Zdeslavicích zase burácely traktory

12.10.2021
Martin Solar

A bylo jich na třicet, různého obsahu a síly motorů, domácí i tovární výroby. To proto, že ve Zdeslavicích u Chlístovic (nedaleko proslulého Pastvického rybníku uprostřed lesů) se 4. září už posedmé uskutečnila soutěž řidičů traktorů v jízdě zručnosti na rozbahněné a rozvodněné trati, nazvaná Zdeslavická traktoriáda.

Přijeli závodníci zblízka i zdaleka, třeba až z Plzně, Rokycan či Sobotky. Osobní automobily parkovaly po celé vsi, doslova, kde se dalo. Uspořádat takovou akci, na které se letos objevilo tisíc (!) zájemců, to je pro Sbor dobrovolných hasičů v obci, kde trvale žije padesátka obyvatel, nemalá zabíračka. Však také s přípravou a organizací vypomáhají tradičně i nadšenci z okolních obcí – Chroustkova, Chlístovic, Černín, Pivniska, Kralic, Kluk, Tupadel, Křesetic, Polánky, Zbraslavic, ba až z Kutné Hory.

Jezdci soutěžili v pěti kategoriích a tady jsou jména vítězů. Kategorie domácí výroba, 4×2 – zvítězil Jiří Nekola z Plzně; domácí, 4×4 – prvenství vybojoval Pavel Káňa z Jesenice; tovární, 4×2, do 25 koní – zvítězil Petr Vajgl ml. z Týniště; 4×2, do 40 koní – první místo obsadil Josef Náhlovský ze Zdeslavic; 4×2 a 4×4, do 80 koní – vítězem se stal Tomáš Náhlovský z Kluk. Na trať se odvážně, v doprovodu otců, vydali i dětští závodníci – Jan Cafourek z Černín a Jakub Šibrava z Tuchotic. Naproti tomu nejstarším závodníkem byl Jan Mareš z Chroustkova. Vše klaplo, počasí vyšlo skvěle, organizátorům patří poděkování a uznání.

Ostatně, zdeslavičtí hasiči se kromě traktoriády a svého hlavního poslání věnují i dalším aktivitám. Jak připomněl za pořadatele Aleš Pivoda, letos už pro spoluobčany uspořádali – společně s kolegy z Chroustkova – oblíbený Skuhrovácký karneval, zorganizovali tradiční Zdeslavický pochod, Svatoanenskou pouť a činili se i při polní a lesní brigádě. Začali s budováním zcela nového volejbalového hřiště a na počátku adventu hodlají opět rozsvítit Vánoční strom. Díky SDH tak Zdeslavičtí žijí i v současné „kovidové době“ společenským životem.