• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Vedení Písku prozradilo, kolik bude stát příští rok teplo

  25.11.2023
  Simona Knotková

  Písek ponechá v příštím roce stejnou cenu tepla jako letos. Gigajoule z městské teplárny bude stát většinu odběratelů 993 korun. Městská teplárna na příští rok připravuje investice za 23 milionů korun. Novinářům to v pátek řekli zástupci vedení písecké radnice.

  „Na rozdíl od okolních měst v Písku teplo nezdraží a to přes meziroční nárůst cen paliv o průměrných 6,7 procenta. Teplárně se totiž podařilo na rok 2024 zafixovat nižší cenu elektrické energie a tím vykompenzuje zvýšené náklady na paliva. Díky tomu můžeme zachovat cenu tepla pro naše obyvatele ve stejné výši, jako je letos,“ řekl starosta Michal Čapek (ANO).

  Dodal, že k ceně tepla přispěl i přechod teplárny z parovodu na horkovod. „Na horkovodní síti dochází k mnohem menším ztrátám v rozvodech, a to se pozitivně odráží na ekonomice provozu,“ řekl starosta.

  Písecká teplárna dodává teplo a teplou užitkovou vodu od roku 1987, v současnosti jimi zásobuje přes 8300 domácností. Do sítě ročně dodá kolem 370.000 gigajoulů tepla a vyrobí přes 7000 MWh elektrické energie. Provozuje kotel na hnědé uhlí se spoluspalováním biomasy, kotel na dřevní štěpku a kotel na zemní plyn a lehké topné oleje.

  „Příští rok plánujeme investice v celkové výši 23,3 milionu korun bez daně, zhruba o pět milionů méně než letos. Mezi významné akce bude patřit vybudování horkovodu Alšovo náměstí – Ningrova ulice, což umožní napojení budovy staré knihovny a dalších zájemců v této lokalitě. Počítáme také s dokončením výměny řídicího systému teplárny či výměnou ekonomického informačního systému. Chceme také zahájit projekt výstavby kogenerační jednotky,“ uvedla ředitelka Teplárny Písek Andrea Žáková.

  Ceny na jihu Čech zvýší například strakonická teplárna o 14 procent. Lidé ve městě tak od ledna nově zaplatí za 1020,71 Kč bez daně za jeden gigajoule. Další města zatím ceny tepla na příští rok nezveřejnila.

  Zdroj: ČTK


  Témata:

  Nepřehlédněte