• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Veřejnosti se otevře Pražská brána v Berouně

  14.4.2024
  Simona Knotková

  Pražská brána v Berouně se otevře veřejnosti. Vznikne v ní nová expozice Muzea Českého krasu.

  Počítá s tím memorandum o spolupráci při provozu Pražské a Plzeňské brány, které uzavřeli zástupci kraje a města, informovala Zuzana Žídková z hejtmanství. Kraj je zřizovatelem muzea a město vlastníkem obou kulturních památek.

  Obě městské brány jsou součástí systému středověkých hradeb z počátku 14. století, který je dnes k vidění zejména na jižním a východním okraji historického centra města. V Plzeňské bráně je od roku 1992 expozice Muzea Českého krasu. Prostory Pražské brány jsou od roku 2020 prázdné. Cílem memoranda je vytvořit atraktivní návštěvnický provoz obou bran s poutavými expozicemi a průvodcovskou službou.

  Město se zavázalo nést náklady na stavební práce spojené se zpřístupněním obou bran, stejně jako náklady na novou expozici v Pražské bráně. Středočeský kraj prostřednictvím Muzea Českého krasu zajistí odborný dohled, průvodcovské služby a také celkový provoz nové i dosavadní expozice. Pražská brána by se měla veřejnosti znovu otevřít nejpozději do roku 2027.

  „V současnosti Muzeum Českého krasu umožňovalo turistům vstup na Plzeňskou bránu, takže přidružení Pražské brány se logicky nabízí. Obě brány navíc bude moci muzeum zahrnout i do svých prohlídek města s průvodcem, o které je z řad turistů i Berouňanů tradičně velký zájem,“ uvedla starostka Soňa Chalupová (ODS).

  Vedení muzea chce také společně s krajem opravit a rozšířit celý muzejní areál. Muzeum Českého krasu dlouhodobě řeší stavebně technický stav historického objektu a kapacitu. „V roce 2021 muzeum dokončilo za více než 65 milionů korun konverzi staršího objektu na depozitář. Dalším, navazujícím krokem je příprava rekonstrukce hlavní budovy,“ uvedl krajský radní pro kulturu Václav Švenda (Spojenci).

  Architektonické návrhy na adaptaci muzea vytvořili studenti Fakulty architektury ČVUT. Práce jsou k vidění na velkoformátových panelech na berounské Pěší zóně. Výstava pokračuje v prostorách Muzea Českého krasu, kde mohou návštěvníci zhlédnout kompletní práce všech zapojených studentů, včetně 3D modelů.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte