• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Většina lidí je s životem na Praze 1 spokojená. Chybí jim ale obyčejné hospody a obchody

  31.3.2023
  Jan Štoll

  Silnou stránkou života v Praze 1 je komunitní život, zjistil průzkum PAQ Research ve spolupráci s NMS Market pro městskou část. Průzkum probíhal loni v březnu. Lidé jsou s životem na jedničce spokojení, přesto je celková spokojenost s životem v této městské části nižší než ve zbytku Prahy. Panuje zde velký odpor k Airbnb, nejvíce lidem vadí negativní dopady turismu, transitní doprava a parkování nerezidentů. Využití cyklistiky je sporadické. Lidé také postrádají obyčejné hospody a obchody.

  Podle průzkumu lidé oceňují místní komunitní život, jsou častěji než ve zbytku Prahy součástí spolků a občanských sdružení. „Na 80 procent obyvatel chce v Praze 1 sice zůstat, stěhování do městské části by ale známým doporučila jen necelá polovina. Na druhé straně vyloženě nespokojena je pouze pětina lidí,“ uvedl Daniel Prokop z PAQ Research. Obyvatelé jsou spokojeni s dostupností většiny služeb. Výjimku tvoří dostupnost zubařů a předškolní péče o děti do 2 let. Kvalitu základních škol hodnotí rodiče lépe než ve zbytku Prahy. Pozitivem jsou podle oslovených relativně velké byty, jako rostoucí problém vnímají energetickou neúspornost staré zástavby. A také náklady na bydlení, čtvrtina lidí za něj dává více než 35 procent příjmů a potřebovali by příspěvek na bydlení či jinou formu podpory. Zejména chudší rodiny s dětmi, ale i polovina zasažených důchodců žádnou podporu podle zjištění průzkumu nečerpá. Lidé se také v místě cítí bezpečně. Mírné většině (55 %) obyvatel městské části Praha 1 připadá nedostatečný počet strážníku na ulici. V noci se podle průzkumu necítí bezpečně především senioři starší 65 let a mladé ženy. Během noci je podle respondentů nejbezpečněji na Malé Straně, nejmenší pocit jistoty pak mají na Novém Městě.

  Vše pro turisty

  Lidé nesou velmi nelibě ubytování Airbnb spojené s turistickým ruchem, který je s městskou částí ležící v Historickém centru Prahy provázán. Těch podle posledních údajů přijelo do Prahy za loňský rok téměř 6 milionů. Velká většina z oslovených je pro regulaci Airbnb a jeho vyšší zdanění. Podle téměř poloviny dotázaných jej provozuje někdo ze sousedů. Mezi negativní projevy turismu řadí také obchody se suvenýry, alkoholem, cukrovinkami, strip bary, vizuální smog a hluk. „Velké většině se nelíbí alkoholový turismus a celkové přizpůsobování ulic turistům,“ shrnuje Prokop. Obyvatelům Prahy 1 většinou přímo nevadí přítomnost luxusnějších restaurací, kaváren, obchodů a hospod. Postrádají však podniky s pro ně cenově dostupnou nabídkou. „Zhruba polovina si stěžuje na nedostatek těchto typů podniků pro lokální obyvatele,“ dodává.

  Místním vadí cizí auta

  Zajímavým zjištěním je, že neplatí zkratka o sporu mezi zastánci aut, pěších a cyklistické dopravy. „Většinu obyvatel totiž spojuje odpor vůči tranzitní dopravě a parkování nerezidentů, což komplikuje život jak místním řidičům, tak chodcům,“ stojí v závěru průzkumu. Velké většině obyvatel (78 %) totiž chybí místa k parkování před domem i v podzemních garážích. Zároveň většině vadí počet aut, zácpy, auta parkující na ulicích, a příliš parkujících nerezidentů. Jen podle necelé poloviny (46–48 %)  je málo  zón bez aut a čistých pěších zón. „Obyvatelé Prahy 1 jsou proto pro zvýšení poplatků za povolení na nich stát – zejména pak v případě vozidel ambasád a úřadů, ale i obchodů a provozoven. Pětina by uvítala snížení poplatků za druhý automobil v domácnosti,“ shrnuje průzkum.

  Drtivá většina obyvatel Prahy 1 využívá pravidelně MHD i chůzi po městě. Autem jezdí denně či takřka denně 21 procent a dalších 35 procent minimálně několikrát měsíčně. Na kole jezdí denně či takřka denně šest procent, 12 procent pak týdně či několikrát měsíčně. Minoritní je použití vlaku, sdílených aut, taxislužeb a motorek.

  Odpadky a psí exkrementy

  Nejzásadnější pro vnímání čistoty veřejného prostoru je podle průzkumu úklid pohozených odpadků. Za nutné to považuje 58 procent, hned za odpadky je třeba podle 54 procent oslovených obyvatel zlepšit úklid po psech. Téměř polovina pak doporučuje i zaměření se na odstraňování vandalismu a graffiti. Lepší úklid po psech zároveň označilo 56 procent dotázaných za nutnost  pro to aby v parcích trávili více času. Plných 72 procent by pro zvýšení času v parcích rádo vidělo menší množství narkomanů a opilých lidí. Téměř polovina pak požaduje větší klid a uzavřenost.

  Zdroj: průzkum PAQ Research ve spolupráci s NMS Market  Nepřehlédněte