• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Většina významných stran v Karlovarském kraji už má lídry kandidátek

  4.7.2021
  Roman Kořinek

  Většina stran v Karlovarském kraji, které mají šanci dostat se do Sněmovny, zná už lídry kandidátek do podzimních sněmovních voleb. Některé kandidátky ale ještě čekají na schválení celostátními orgány stran a hnutí. K němu by mělo dojít zřejmě ještě v červenci.

  Vládní hnutí ANO 2011 si v Karlovarském kraji zvolilo vedení kandidátky už v květnu. Pozici lídra bude obhajovat poslankyně a bývalá hejtmanka Karlovarského kraje, která v krajských volbách získala nejvíce preferenčních hlasů, Jana Mračková Vildumetzová. Stejnou funkci zastává v současné době i dvojka kandidátky, lékařka záchranné služby Věra Procházková. Třetí místo na kandidátní listině by měla mít starostka Sokolova Renata Oulehlová. „Celostátní výbor k potvrzení kandidátní listiny by měl zasedat v červenci,“ informovala krajská předsedkyně Mračková Vildumetzová.

  ČSSD by měl do voleb vést starosta Kynšperka Tomáš Svoboda, který je zároveň krajským předsedou sociálních demokratů.

  Lídry kandidátek už mají i dvě koalice, které letos budou kandidovat. Piráty a STAN povede do voleb současný poslanec Petr Třešňák z Pirátů, dvojkou kandidátky bude starosta Františkových Lázní Jan Kuchař nominovaný za STAN. Koalici Spolu, kterou tvoří ODS, KDU-ČSL a TOP 09, povede do voleb v Karlovarském kraji starosta Ostrova a náměstek hejtmana Jan Bureš (ODS), na druhém místě bude starostka Bečova nad Teplou a náměstkyně hejtmana Oľga Haláková (KDU-ČSL) a třetí místo obsadí Lukáš Otys, krajský předseda TOP 09.

  SPD by měla definitivní podobu kandidátek schvalovat 17. července, řekla krajská předsedkyně SPD a poslankyně Karla Maříková. Ta by měla pravděpodobně svoje křeslo ve Sněmovně obhajovat.

  KSČM vsadila letos na osvědčeného Pavla Hojdu z Chebu, který už poslancem byl. Na druhém místě bude bezpartijní Jaroslav Souhrada a na třetím podnikatel Stanislav Kvěch z Chyše.

  Z mimoparlamentních stran je už známý lídr Trikolóry, která v Karlovarském kraji nominovala do čela kandidátky Marcela Kučeru. Nové hnutí Přísaha na dotaz na volebního lídra pro Karlovarský kraj nereagovalo.

  Zdroj:čtk  Nepřehlédněte