Vězně lze navštívit online ze sedmi kontaktních míst. Nově i ve Stráži pod Ralskem

3.4.2022
Jan Štoll

Příbuzní, kteří nemají vlastní vybavení nebo znalosti k on-line návštěvám vězňů přes aplikaci Skype, mohou využít pomoc sedmi kontaktních míst. Nově i ve Stráži pod Ralskem na Českolipsku.

Cílem projektu, který ve spolupráci s Vězeňskou službou funguje od loňského června, je udržení a posílení rodinných vazeb odsouzených. Ve Stráži pod Ralskem provozuje kontaktní místo Komunitní dům sv. Dismase. V Praze a Bohumíně sdružení Romodrom, v Chodově nezisková organizace Rubikon Centrum, v Sokolově společnost Kotec a v Brně a Olomouci společnost Podané ruce.

Vězeňská služba zavedla skypové hovory odsouzených s jejich blízkými jako náhradu osobních návštěv v době pandemie koronaviru, tato možnost pokračuje i nadále. Asociace však upozornila na loňská data Českého statistického úřadu, podle nichž má v pětině nejchudších internet přibližně jen polovina z nich. Statistiky ukázaly také to, že přístup k internetu nemělo 54 procent domácností důchodců.

Nová kontaktní místa, kde jsou zájemcům k dispozici vyškolení pracovníci, se nacházejí zejména ve vyloučených lokalitách. Jsou vhodná například i pro lidi, kteří nemohou jezdit na osobní návštěvy do věznic ani za příznivé epidemické situace kvůli nemoci, z finančních důvodů nebo kvůli vysokému věku. Využít je mohou také lidé s malými dětmi.

ČTKNepřehlédněte