Na likvidaci povodňových škod se v Moravskoslezském a Olomouckém kraji zatím podílelo okolo 3000 vězňů.
O možnost bezplatně pomáhat je mezi odsouzenými velký zájem, a to i přesto, že přijdou o svou mzdu za práci, kterou běžně vykonávají. Pomáhají především s manuální prací. Vyklízejí nánosy bahna, pracovali ve školách či nemocnicích. Novinářům to řekl generální ředitel Vězeňské služby ČR Simon Michailidis. Lidé z věznic podle něj vyjížděli pomáhat už před povodněmi, třeba stavět hráze z pytlů s pískem.
Do pomoci Moravskoslezskému a Olomouckému kraji se zapojilo 20 věznic, které vězně vysílaly či ještě vysílají. Vězni pak nacházejí zázemí v jiných věznicích, které jsou blíže zasaženým oblastem, kam pak dojíždějí například z Mírova či Ostravy-Heřmanic.
Podle Michailidise je mezi vězni velký zájem. „Každý z vězňů běžně pracuje za svou mzdu. Té se rozhodli vzdát a jít pomáhat. Mnozí přitom mají finanční problémy. Možná to je projev jejich sebereflexe,“ řekl generální ředitel s tím, že finanční ztrátu se jim věznice budou snažit kompenzovat mimořádnou odměnou. „O té dosud ale odsouzení nevědí,“ řekl.
Jako první pomoc vězňů využil Krnov na Bruntálsku. Město patří k nejpostiženějším v Moravskoslezském kraji. Voda zaplavil 80 procent zástavby a způsobila škodu za několik miliard korun. Starosta Tomáš Hradil (Krnovští patrioti) řekl, že ve městě se prostřídaly dvě stovky vězňů. „Naše zkušenost byla výborná. Velmi nám pomohli. Těžko se odhaduje přínos, který pro město jejich práce měla. Jsem ale přesvědčený, že nás posunuli o několik dnů či dokonce týden kupředu,“ řekl.
Odsouzení a dozorci ale pomáhali i v menších obcích. V těchto dnech začnou například pracovat v Karlovicích na Bruntálsku. Tam se dosud pomoc dobrovolníků soustředila především na soukromý majetek. Nyní přichází řada i na ten obecní. Podílet se na tom bude po dobu několika týdnů 15 odsouzených.
V obou krajích, které byly povodní nejvíce zasaženy, pomáhalo na 3000 vězňů a více než 100 pracovníků vězeňské služby. Zamířili do 25 obcí. V jeden den bylo například v terénu v 16 lokalitách 170 odsouzených. A jejich pomoc ještě nekončí. „Pomáhat budeme, dokud to bude potřeba,“ řekl Michailidis.
Vězně, kteří se na pomoci oblastem zasaženým povodněmi podílejí, vězeňská služba pečlivě vybírá. Vesměs všichni jsou v takovém režimu, že věznici opouštějí pravidelně, když dojíždějí za prací. Přesto se našel jeden, který uprchl. Dvaatřicetiletý muž zmizel z Bohumína. Odskočil si na toaletu, kam už nedošel. Policie jej zadržela po pěti dnech. „Byl to zkrat. Pět dní byl na útěku. Neměl ale peníze, neměl ani kam jít. Policie jej pak našla v Ostravě,“ řekl ředitel věznice Heřmanice Pavel Horák.
Zdroj: ČTK