Videoprojekce, pyrotechnické efekty nebo živí koně – i to bylo k vidění na Noci s operou

30.6.2022
Andrea Jančová

Obrovský úspěch měl v Plzni letošní ročník Noci s operou. Pochlubit se může více než sedmi tisíci diváky a čtyřmi stovkami účinkujících. Akce, kterou letos už pošesté pořádalo Divadlo Josefa Kajetána Tyla v Plzni, tentokrát lákala na operu Macbeth a na muzikál Elisabeth.

Naposledy se Noc s operou uskutečnila v lochotínském amfiteátru v roce 2019, v následujících dvou letech plány divadelníků zhatil covid. Vůbec poprvé se letos hrálo hned ve dvou večerech. Celkem se s touto divadelní sezónou přišlo rozloučit 7200 diváků.  Operním titulem šestého ročníku byl Macbeth Giuseppe Verdiho. Efektní a okázalá podívaná se odehrála v režii Tomáše Ondřeje Pilaře. Díky kombinaci skvělého obsazení a velkolepé výpravy dokázal opět uchvátit i překvapit. Byly použity dosud nejrozsáhlejší videoprojekce, které divákům zprostředkovaly návštěvu Birminghamského lesa, temných vřesovišť, hradu nebo katedrály proměněné v korunovačního síň. Autorem působivého videoartu je Petr Hloušek.

Dalším zajímavým momentem byla malířská performance Josefa Sedláka, při níž vznikl 2,5 metru vysoký portrét krále Macbetha přímo na jevišti při korunovační scéně. Ta byla patrně jedním z nejpůsobivějších momentů celého večera. Celkem mohli diváci spatřit na 400 účinkujících, včetně početného více než osmdesátičlenného komparzu.

Plzeňský amfiteátr

Nedělní večer patřil muzikálu Elisabeth. Režie druhé open-air produkce se zhostil šéf muzikálu Lumír Olšovský. Muzikál měl českou premiéru v listopadu 2019 na Nové scéně Divadla Josefa Kajetána Tyla v Plzni, nyní byl poprvé přenesen pod širé nebe. Strhující děj podtrhly rozsáhlé projekce, rovněž od Petra Hlouška, či pyrotechnické efekty a ohně. Soubor muzikálu doplnila přibližně stovka dalších účinkujících, a to kolegové ze souboru baletu, členové Muzikálového studia a externí company. Na jevišti i kolem něho se vystřídalo více než 650 kostýmů, nechyběli ani jezdci na koních.  V hlavních rolích zářili oceňovaní Soňa Hanzlíčková jako Elisabeth, Pavel Režný ztvárňující postavu Smrti, Jozef Hruškoci jako císař Franz Josef, Martin Holec jako Elisabethin vrah Luigi Lucheni a Venuše Zaoralová Dvořáková protagonistka Arcivévodkyně Sofie.

Strhující děj obou inscenací podtrhly nápadité videoprojekce a pyrotechnické efekty.

Zdroj :Divadlo Josefa Kajetána Tyla v PlzniNepřehlédněte