• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Víkend otevřených ateliérů v Plzeňském kraji láká na blízký kontakt umělců s publikem, workshopy praskají ve švech

  24.9.2023
  Doris Drienová

  Lidé v Plzeňském kraji mohou tento víkend poosmé nahlédnout do zákulisí práce malířů, grafiků, fotografů, keramiků, šperkařů, designérů a dalších umělců. Při akci Víkend otevřených ateliérů se na 66 místech kraje otevřely ateliéry, dílny, galerie, školy a další místa, kde umění vzniká nebo se vystavuje.

  Setkat se v nich mohou lidé s 200 profesionálními i amatérskými tvůrci. Přestože tento víkend konkurují akci v Plzni ještě literární festival, filmový festival nebo festival vína, mnohé ateliéry a pořádné workshopy doslova praskají ve švech a lidé do ateliérů chodí, řekla zakladatelka projektu Jana Brabcová. Akce pokračuje v neděli. Veškeré vstupy jsou zdarma.

  Za loňské dva zářijové víkendové dny navštívilo otevřené ateliéry 11.500 lidí, letos je na mapě ještě o deset míst více. „Pro návštěvníky je to příležitost poznat osobně umělce, seznámit se s výtvarnými technikami a třeba i zkusit sami tvořit. Mohou také zkusit putování podle mapy. Cílem je co nejužší kontakt umělců a publika. Jde patrně o nejrozsáhlejší prezentaci výtvarníků, kteří tvoří v Plzni či v Plzeňském kraji nebo mají k regionu vztah,“ řekla Brabcová.

  Z letošních nových zastávek jmenovala například tvoření v železničním tunelu u Vochova, zapojení plzeňské Galerie Azyl, Informačního turistického a environmentálního střediska v Železné Rudě nebo státního hradu Švihov. Novinkou je letos také interaktivní výstava k historii akce ve Smetanových sadech v Plzni.

  Připravený program pro všechny věkové skupiny nabízí kromě výstav také výtvarné workshopy, jako je třeba oblíbené sochání z pórobetonu, tvorba mozaiky, výroba šperků, tvorba z papíru, razítkování a otisky do hlíny nebo figurální kresba s akademickým malířem Borisem Jirků a Martinem Prachařem.

  Svoji tvorbu na několika místech prezentují ukrajinské ženy, které uprchly před válkou do Plzně. „Jsem z jižní Ukrajiny z města Cherson, teď jsem kvůli válce tady v Plzni. S tvorbou ale nepřestávám. Je pro mě jako paprsky duše, které inspirují a pomáhají jít dál. Když člověk něco tvoří, má touhu tvořit krásu a také zkoušet nové věci,“ řekla výtvarnice Ivanna, která se věnuje šití a vyšívání panenek v ukrajinském stylu.

  Vlastní tvorbu představuje také textilní návrhářka, dekoratérka a tvůrkyně originálního oblečení Maryna Tkačenková z Kerče na Krymu, odbornice na malování na oděv a obuvi Oksana Tičenková, autorka kloubových textilních hraček Kateryna Šmatková, odbornice na ikonopisectví Anastasia Hurianová, která tvoří olejomalby, akryly, kreslí na zakázku, maluje na stěny i na lidská těla, učí kreslení a vede mistrovské kurzy.

  Kromě Plzně se do akce letos zapojili i umělci v Klatovech, Šťáhlavech, Horní Bříze, Břasích, Starém Plzenci, Dobřanech, Radčicích, Svrčovci, Tajanově, Janovicích nad Úhlavou, České Bříze, Křimicích či ve Lhotě. Lidé si mohou vybrat, zda je víc zajímá kreslení, malba, sochařství nebo třeba netradiční druhy umění, jako je enkaustika, tetování a malování na kůži nebo nožířské umění.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte