• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Víkend otevřených zahrad láká v Libereckém kraji na statek, bylinkovou zahradu i do arboreta

  7.6.2023
  Fefík

  Roušku tajnosti z běžně nepřístupných míst poodkryje Víkend otevřených zahrad, který se po celém světě, Liberecký kraj nevyjímaje, koná o víkendu 10. a 11. června. Tento svátek vznikl v roce 1998 ve Velké Británii; v České republice se slaví od roku 2010.

  Na zahradách po celém kraji pracuje spousta amatérských i profesionálních zahradníků a nepochybuji o tom, že mnozí z nich jsou zvědaví, jak to dělají jiní. Víkend otevřených zahrad k tomu dává příležitost,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

  V sobotu 10. června bude možno zavítat do Bylinkové zahrady Levandule v Dubé. V 11 a ve 13 hodin se tam uskuteční komentované prohlídky a vpodvečer se rozezní tóny v podání skupiny Trhni si smyčcem.

  Rovněž jen v sobotu se otevře soukromá zahrada u Schneiderovy vily v Jablonci nad Nisou. Dům i zahrada prohlásilo ministerstvo roku 2010 za kulturní památku; architektonický návrh zahrady pochází z roku 2013.

  K poctě fotografa a horolezce Viléma Heckela. Turnovské muzeum Českého ráje se bude rozšiřovat

   

  Do pěstování bio zeleniny a bio ovoce a květin ve starém i novém sadě nechají v neděli 11. června nahlédnout na Statku u Macháčků v Huntířově, části Skuhrova na Železnobrodsku. Výpravu mezi řádky zeleniny a do fóliovníků, kde se pěstuje zelenina a ovoce zpestří v 15 a v 16 hodin komentované prohlídky po zahradě a polích.

  Soukromá zahrada u roubené chalupy ve vesnické památkové zóně Syřenov pod kopcem Kumburk bude otevřena po oba dva dny. K vidění je na ní asi 100 keřů růží, 600 kultivarů fuchsií, balkónové rostliny, exotické rostliny, okrasné keře a trvalky, klasická venkovská zahrada s ovocnými stromy, rozkvetlá louka i nějaké to zvíře.

  Skalkové miniarboretum Velký Grunov nedaleko Zákup o víkendu láká na návštěvu stezky Sochy ve skalách a kavárny.

  Posledním z míst, která lze o víkendu navštívit je centrum Ralska – Kuřívod, kde zrevitalizovali zeleň a vybudovali jezírko s chrličem v podobě medvěda, inspirovaným motivem z městského znaku.

  Zdroj: Jan Mikulička, Liberecký kraj  Nepřehlédněte