Vítaná kolona v Boskovicích. Velorexy přijely na jarní sraz

13.5.2022
Jan Štoll

Do Boskovic se o víkendu 6. a 8. května opět sjeli milovníci vozítek Velorex. Na 24. Jarní sraz velorexů přijeli už v pátek, kdy se registrovali na parkovišti u Zlaté růže. V sobotu si majitelé projeli celodenní orientační závod po okolí. V neděli pak následoval už tradiční průjezd kolony velorexů městem.

Majitelé Velorexů se v tuzemsku sdružují v několika klubech a během sezóny se setkávaní na téměř desítce srazů a rally, z nichž největší je právě tradiční jarní setkání v Boskovicích. Po Česku stále jezdí téměř 300 vozítek Velorex s dvoutaktním motocyklovým motorem. Průměrné stáří plachtou potažených tříkolek a čtyřkolek je 50 let. Vyplývá to z údajů Svazu dovozců automobilů.

Celkem bylo vyrobeno 16 680 velorexů, z toho 15 300 kusů ve známější tříkolové verzi. Její produkce skončila v listopadu roku 1971, tedy před 50 lety. Do roku 1973 se pak vyráběly čtyřkolové hadraplány, které již nedosáhly slávy původní tříkolky. Původně vozítko pro invalidy nejprve malosériově vyráběli jeho konstruktéři, bratři Stránští, později výrobu převzalo družstvo Solnice. Vozítka byla osazována dvoutaktními jednoválci a douválci z produkce značek Jawa a ČZ o objemu 175, 250 a 350 ccm. K řízení postačil řidičský průkaz skupiny A na motocykl.

ČTK/STO


Témata:

Nepřehlédněte