• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Voda hučí po lučinách. Botič v hlavní roli

  16.4.2024
  Fefík

  V letošním roce slaví městská část Praha 15 své 30. výročí trvání. Při této příležitosti vychází nová knižní publikace s názvem Botič v hlavní roli, která čtenáře provede podél tohoto potoka od pramene až po místo, kde se vlévá do Vltavy.

  Autorka Pavlína Nejedlíková se vydala s Botičem od pramene až po místo, kde se vlévá do Vltavy. Provede vás Čeněticemi, Průhonicemi, Újezdem u Průhonic, Křeslicemi, Petrovicemi, Hostivaří, Záběhlicemi, Michlí, Vršovicemi, Nuslemi a svou cestu ukončí pod Vyšehradem na Výtoni.

  Botič je jedním z nejdelších pražských potoků. Délka jeho toku činí 34,5 km, z toho 21 km v Praze, v délce 1,2 km teče potrubím. Botič také tvoří jeden z pražských rybářských revírů.

  Právě Botič je „vodou hučící po lučinách“, zmíněnou v české hymně. Dějištěm posledního, tedy čtvrtého obrazu Tylovy frašky Fidlovačka je totiž Nuselské údolí – a vztahují se k němu i další verše naší národní písně.

  Název Botič je doložen už od 12. století a je vysvětlován souvislostí s botěním nebo botněním, tedy nabýváním objemu, rozvodňováním. Ve středověku se nazýval také Vinným potokem, za husitských válek se mu říkalo Cedron, později Potanka, Podanka nebo Zasav.

  Pražané vyslovují jméno Botič jak měkce, tak tvrdě (Botyč). Ústav pro jazyk český uvádí jako spisovnou pouze měkkou výslovnost.

  Povltavská promenáda. U řeky vznikne nová stezka i prostor pro trávení volného času

   

  Autorka knihy mapovala zajímavá místa a život lidí kolem Botiče. Pro autentické vnímání časů minulých publikaci proložila dobovými fotografiemi, sděleními z novin, časopisů a texty z kronik v jejich původní, neupravované formě. Současnost míst, o kterých píše, zachytila na vlastních fotografiích.

  Publikaci Botič v hlavní roli vydalo Nakladatelství Hutter. Pavlína Nejedlíková, kronikářka Prahy 15, vydala u Nakladatelství Hutter už tři publikace, dvě vzdělávací knihy pro děti (Toulání s dětmi Prahou 15 a Putování s dětmi Prahou 15) a poté historického průvodce Ulicemi Hostivaře a Horních Měcholup.

  Kniha Botič v hlavní roli je k zakoupení v recepci ÚMČ Praha 15, Boloňská 478/1, Praha 10 za 300 korun.

  Zdroj: MČ Praha 15 + Wikipedie  Nepřehlédněte