Opatření Povodí Moravy na podporu kvality vody přispívají na Brněnské přehradě k tomu, že je tam voda navzdory horkému počasí a minimálním průtokům stále vhodná ke koupání. Do nádrže se dostává jen velmi nízké množství fosforu, který zapříčiňuje rozvoj sinic. Jejich rozmnožení také znesnadňuje promíchávání vodního sloupce. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.
Rozvoji sinic nahrávají vysoké teploty, nízký přítok do nádrže a po dlouhou dobu vysoká průhlednost. „Srážení fosforu dle výsledků monitoringu funguje velmi dobře a z podrobných dat je zřejmé, že většina rozpuštěného fosforu je zachycena koagulantem a do nádrže se nedostává,“ uvedl ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.
Monitoring vody ukazuje, že vodní sloupec na hlavním jezeru nádrže je díky provozu míchacích a vzduchovacích věží dobře promíchaný. Rozdíly teplot mezi hladinou a dnem jsou nízké. Systém opatření se však ještě v letošním roce dočká úprav, které ho mají ještě více zefektivnit. „Vzduchovací věže v průběhu letošního roku odpojíme a nahradíme zcela novými míchacími věžemi včetně přidání jedné věže směrem do Rakovecké zátoky. Monitoring efektivity opatření potvrdil, že míchací věže mají z hlediska zabránění rozvoje sinic větší účinnost než věže vzduchovací,“ dodal Gargulák
Kvalitu vody v přírodních koupalištích pravidelně monitorují hygienici. Její stav následně rozdělují do pěti kategorií od vhodné po nebezpečnou. Riziko zdravotních potíží dosud zaznamenali jen u nádrže Letovice u Křetína na Blanensku. Vodu v Brněnské přehradě po posledním měření zařadili místo první do druhé kategorie. Hygienici uvádějí, že voda je tam vhodná ke koupání, ale má zhoršené smyslově postižitelné vlastnosti. Vznik zdravotních potíží považují za málo pravděpodobný, přesto doporučují následné osprchování.
Zhoršení kvality vody, nebo spíše její zakalení, je podle Povodí Moravy zřejmě důsledkem bouřek a rozvoji fytoplanktonu. „Vzhledem k mikroskopickému obrazu, kde sinice nijak výrazně nedominují či nejsou v převaze, si myslím, že by se situace neměla výrazně zhoršit a počátkem srpna bude stále vodou vhodnou ke koupání,“ řekl Gargulák. Před rokem 2009, než začalo Povodí Moravy s opatřením v Brněnské údolní nádrži, bylo koupání možné většinou jen do začátku července. Poté byl především z důvodu přemnožení sinic a masivního výskytu vodního květu vyhlašován zákaz koupání.
Letos začala čtvrtá etapa projektu, jehož cílem je dosáhnout rovnovážného stavu v Brněnské údolní nádrži. Na každý rok projektu je vyčleněno přibližně 15 milionů korun, které hradí rovným dílem Brno a Jihomoravský kraj. Peníze nejsou určené na jednorázové vyčištění, ale na kontinuální dlouhodobou úpravu poměrů v nádrži v letním období, kdy se nadměrně množí sinice.
Zdroj: ČTK