Vojtěch varuje před rozvolňováním. „Čeká nás to, co Velkou Británii“

16.6.2021
Redakce

„Když se podíváme na čísla, nastal pravý čas k tomu, aby Poslanecká sněmovna zrušila stav pandemické pohotovosti,“ zdůvodňoval návrh předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura s poukazem na klesající počet lidí nově nakažených koronavirem. Podle šéfa poslanců TOP 09 Vlastimila Válka důvody zvážit ukončení pandemické pohotovosti existují.

Vojtěch připomněl volání po uvolnění restrikci před rokem a následné zhoršení epidemické situace na podzim. „Myslím, že už zbývá jen oslava na Karlově mostě, abychom si řekli, že je vše za námi. Prosím, neopakujme stejné chyby,“ řekl. Ministr upozornil také na situaci ve Velké Británii, kde se šíří mutace delta. „Režimová opatření udržet musíme,“ zdůraznil.

„Tak zásadní věc by si žádala odůvodnění,“ uvedl k návrhu koalice Spolu předseda pirátských poslanců Jakub Michálek. Šéf komunistické frakce Pavel Kováčik se pozastavil nad tím, že snaha o zařazení bodu přišla neočekávaně. Obával se, že by se jednalo o „předvolební populistické výkřiky“.

Ministr Vojtěch trvá na covidpasech. Do voleb se ale možná nestihnou

Pandemická pohotovost už není třeba, říká opozice

Poslanec KDU-ČSL Vít Kaňkovský na tiskové konferenci řekl, že pro pandemickou pohotovost není důvod, protože se koronavirus v ČR komunitně nešíří a situace ve většině krajů je příznivá. Vláda by podle něj měla připravit konkrétní kroky na bázi ochrany veřejného zdraví a nastavit model sekvenování, což je metoda, která může odhalit mutace koronaviru. Podle dalšího lidoveckého poslance Marka Výborného je možné určitá opatření nadále činit na základě zákona o ochraně veřejného zdraví.

Poslanci nakonec po dohodě zařadili na čtvrteční dopoledne bod s názvem Informace vlády o dalším postupu v pandemické situaci, jak navrhl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. „Ukončení pandemické pohotovosti neznamená konec všech omezení,“ řekl.

vlb/ČTKNepřehlédněte