Volby v Kutné Hoře zatím nepřinesly žádné velké překvapení

26.9.2022
Vítězslav Hospes

Kutnohořanů se letos v posledním víkendu září 2022 týkaly jak senátorské, tak komunální volby. Přes celkem masivní předvolební kampaně však žádné velké překvapení nepřinesly.

Senátních voleb se v obvodu č. 40 Kutná Hora zúčastnilo 44,04% voličů. Z prvního do druhého kola postoupili Ing. Jaromír Strnad (ČSSD), zkušený politický matador, bývalý dlouholetý starosta Čáslavi, který svůj senátorský post obhajuje – získal 31,57% hlasů a MUDr. Bohuslav Procházka (KDU – ČSL), dětský lékař a kardiolog, který v prvním kole dostal 20,38% hlasů. K 15% hlasů se přiblížili Ing. Kateřina Daczická, MBA (ODS, BEZPP) a Mgr. Luděk Jeništa (STAN, BEZPP).

V samotném městě Kutná Hora se komunálních voleb zúčastnilo 40,72% oprávněných voličů, voleno bylo 27 zastupitelů. Určitý úsudek si lze udělat ze srovnání s minulými komunálními volbami, proto počet hlasů u jednotlivých stran a hnutí uvádím tam, kde je to relevantní, v závorce za aktuálními výsledky.

ANO získalo 7 (5) poslaneckých mandátů (a dosavadní starosta Kutné Hory Ing. Josef Viktora v jeho řadách i celkově nejvíc hlasů), ODS a TOP 5 mandátů, Piráti 3, SPD 2, STAN 2 (3), Alternativa 2 (2), KDU – ČSL 2 (2), Vize 2, Svobodní…1 (2), Město pro lidi 1 (5).

Mnohé lze usuzovat z faktu, že nejvíc hlasů má (jak je uvedeno výše) dosavadní starosta, mezi zastupiteli zůstali i oba místostarostové Mgr. Bc. Vít Šnajdr (Piráti) a Mgr. Bc. Silvia Doušová (STAN a NK). V zastupitelstvu bude nadále působit také RNDr. Ivo Šanc, CSc. (STAN a NK), který rovněž v minulosti kutnohorskou radnici řídil.

Ustavující schůzi nového zastupitelstva svolal starosta na 18. říjen 2022. V optimálním případě (dohodnou – li se do té doby jednotlivé subjekty na obsazení pozic) může při té příležitosti být zvolena Rada města Kutné Hory, starosta i oba místostarostové.


Témata:

Nepřehlédněte