• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Volby zatřásly se zastupitelstvy na Brněnsku, nejvíce v Boskovicích

  29.9.2022
  Jan Štoll

  Po komunálních volbách bude na radnici v Boskovicích na Blanensku vládnout nová koalice, ta současná končí. Koaliční dohodu podepsaly uskupení Změna 22, Naše Boskovice a Česká pirátská strana. Současného starostu Jaroslava Dohnálka (ODS) nahradí v této funkci Jana Syrovátková (Změna 22), prvním místostarostou bude Lukáš Holík (Naše Boskovice) a druhým Radek Šamšula (Česká Pirátská strana). Boskovice jsou druhým největším městem na Blanensku, mají zhruba 12 tisíci obyvatel.

  „Je to neuvěřitelné a je vidět, že ti lidé potřebovali obměnu. Dvě občanské kandidátky, které nově vznikly, by už samy v zastupitelstvu vytvořily většinu,“ uvedl Holík. Vítězná Změna 22 získala 23,5 procenta hlasů, Naše Boskovice téměř 23 procent. Obě uskupení mají po sedmi mandátech. Česká pirátská strana získala dva, koalice tak dá dohromady v sedmadvacetičlenném zastupitelstvu 16 hlasů. „Jednání o koalici složitá nebyla, v tom základu, se Změnou 22, k sobě máme blízko. Určitě bych chtěl znovu otevřít komunikaci s občany, potkávat se s nimi, řešit místní problémy. Naslouchat jim a ukázat jim, že to město je tu pro ně. Chceme vybudovat hrdé město, které se teď ale bude muset porvat s tou energetickou krizí, a to bude největší a nejzásadnější věc. Abychom tuhle dobu přestáli a šli dál s vypnutou hrudí,“ uvedl Holík.

  V Blansku pokračují jednání o koalici. Současná koalice, která městu vládla přes 20 let, v těchto volbách nezískala většinu. Do zastupitelstva se navíc dostaly všechny kandidující strany. „Budeme rádi, když to uzavřeme do týdne,“ řekla jednička kandidátky vítězného ANO Lenka Dražilová.

  V Blansku uzavíraly roky koalici ODS, KDU-ČSL, ČSSD a Volba pro Blansko, po letošních volbách by ale měla jen 11 zastupitelů z 25. „Jednání jsou složitá, dojednáno není vůbec nic,“ řekla Dražilová. Konkrétnější být z taktických důvodů nechtěla. Uvedla, že absolvovala tři jednání, z nich podle ní ale nic nevyplynulo. „Těžko se jedná, když dva subjekty dosáhly šesti zastupitelů,“ řekla Dražilová. Stejný počet zastupitelů jako ANO totiž získala i ODS se současným starostou Jiřím Crhou.

  Komunální volby v Blansku vyhrálo hnutí ANO, získalo šest mandátů v zastupitelstvu, které má 25 členů. Druhá skončila ODS také se šesti mandáty. Třetí KDU-ČSL bude mít tři zastupitele. Čtvrté uskupení FÓRUM Blansko má tři mandáty, dva zastupitele bude mít na pátém místě SPD. Šestí jsou Piráti se dvěma mandáty. Sedmou příčku obsadilo hnutí STAN s jedním zastupitelem. Na osmém místě skončila ČSSD s jedním mandátem, devátá KSČM získala také jeden mandát.

  Ve Vyškově pokračuje koalice ANO, ODS, KDU-ČSL, STAN s podporou Volby pro město a Náš Vyškov. Novou starostkou se stane dosavadní místostarostka Karin Šulcová (ANO). Ve funkci vystřídá Karla Jurku (ODS), který bude 1. místostarostou, místostarosty zůstanou Roman Celý (KDU-ČSL) a Josef Kachlík (STAN). Strany už podepsaly koaliční smlouvu.

  „Všichni se společně známe a myslím si, že naše koalice byla i v minulém volebním období úspěšná. Připravili jsme spoustu projektů, na kterých chceme pracovat v dalším volebním období, takže jednání složitá nebyla,“ uvedla Šulcová.

  Komunální volby ve Vyškově vyhrálo hnutí ANO, získalo sedm mandátů v zastupitelstvu, které má 27 členů. Druhé skončilo uskupení VY s pěti mandáty. V uskupení byl lídrem předchozí starosta Vyškova Karel Goldemund. Třetí ODS bude mít také pět zastupitelů. Čtvrtá SPD má tři mandáty, tři zastupitele bude mít na pátém místě KDU-ČSL. Šestí jsou STAN se dvěma mandáty. Sedmou příčku obsadil Náš Vyškov se dvěma zastupiteli. Voleb se zúčastnilo 41,69 procenta voličů.

  Sto/ČTK


  Témata:

  Nepřehlédněte