Volební souboj muži vs. ženy má na Vysočině jasného vítěze

25.9.2022
Doris Drienová

Volební souboj uskupení, která si dala do názvu slovo muži nebo ženy, skončil v komunálních volbách na Vysočině ve prospěch mužů, kteří získali v zastupitelstvech obcí víc mandátů. Celkový počet mužů v zastupitelstvech měst a obcí Vysočiny je oproti počtu žen trojnásobný. Vyplývá to z údajů na webu volby.cz.

V obci Kouty na Třebíčsku byly podané tři kandidátní listiny, mezi nimi i Kouty – ženy. Získaly jeden z devíti mandátů. Jejich dva konkurenti – Pro Kouty a sportovci a Hasiči a myslivci pro Kouty – mají po čtyřech zastupitelích.

V menšině zůstaly i Ženy pro Mohelno. V Mohelně na Třebíčsku získaly čtyři místa zastupitelek, většinu 11 míst v patnáctičlenném zastupitelstvu mají zastupitelé uskupení Stále za Mohelno.

V obci Vír na Žďársku kandidovala vedle uskupení Vize Vír 2026 a Spolky Vír také uskupení Muži pro Vír a Ženy pro Vír. V patnáctičlenném zastupitelstvu mají své zástupce všichni, nejvíc ale Muži pro Vír se šesti mandáty, Ženy pro Vír jsou v zastupitelstvu čtyři.

Jen souboj mužů a žen se odehrál v Dolní Cerekvi na Jihlavsku. Uskupení Pro Cerekev muži získalo šest mandátů. Pro Cerekev ženy jich mají pět.

Jistotu výhradně dámského složení zastupitelstva měl už před volbami Okarec na Třebíčsku, kde ale byla jedinou kandidující stranou ČSSD. Na listině však bylo pouze pět žen, stejně jako míst v zastupitelstvu. I tak přišlo volit 58 ze 102 voličů.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte