Výběrové řízení na stavbu části dálnice D3 vypíše ŘSD příští rok

23.10.2021
Jiří Bydžovský

Ředitelství silnic a dálnic vypíše nejpozději příští rok v srpnu výběrové řízení na stavbu části dálnice D3 Kaplice nádraží – Nažidla. Ministerstvo dopravy jako odvolací orgán potvrdilo, že změna územního rozhodnutí je pravomocná. Stát tak může dokončit výkup pozemků. Do konce roku požádá o stavební povolení.

„Těch změn bylo poměrně hodně, napříč celou dálnicí a měly dopady do územního rozhodnutí. Jsem rád, že změna byla potvrzená, protože byla napadnutá. Bohužel díky tomu, že se měnilo technické řešení, to má dopad i do pozemků, a právě změna územního rozhodnutí nám bránila v tom, abychom mohli vykoupit zbytek pozemků, které nám chybí. Teď je to odšpuntované, můžeme je vykoupit,“ řekl Radek Mátl, generální ředitel ŘSD.

Téměř dvanáctikilometrový úsek s odhadem nákladů za více než 6,25 miliardy Kč chce stát začít stavět nejpozději na jaře 2023. Územní rozhodnutí museli silničáři měnit kvůli úpravám křižovatek, inženýrských sítí, přeložek, napojení odpočívek i mostů. ŘSD zatím vykoupilo 88 procent pozemků. Mátl očekává, že asi pět jich budou muset silničáři vyvlastnit.

Příští rok v létě vypíše ŘSD výběrové řízení na firmu, která úsek postaví. Ve stejném roce udělají silničáři zároveň přeložky plynu i sítí. Stavba má z ledna 2020 souhlasné stanovisko na posouzení vlivů na životní prostředí. Jednu z podmínek, vybudování tůněk pro obojživelníky, ŘSD splnilo. Další podmínky jako vznik zídek či zimovišť dokončí ještě letos.

V části Kaplice-Nažidla postaví silničáři i 14 mostů, z toho dvě estakády. V katastru obce Suchdol vznikne oboustranná odpočívka. ŘSD doufá, že příští rok začne stavět i část D3 Třebonín-Kaplice. „Na jaře 2023 by se měly stavět oba úseky,“ řekl Mátl. Stát chce jihočeskou část dálnice D3 dokončit do roku 2025.

V provozu je teď 70 kilometrů dálnice D3, která má spojit Prahu s Českými Budějovicemi a rakouskými hranicemi. Měřit by měla 170 kilometrů. Celá D3 z Prahy k hranicím by podle premiéra Andreje Babiše /ANO/ měla být hotová do roku 2028.

Zdroj: čtkNepřehlédněte