• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Vyberte jméno pro nového luskouna v pražské zoo

  9.7.2024
  Simona Knotková

  Mládě luskouna krátkoocasého, které se před týdnem narodilo v pražské zoologické zahradě, je samička. Příznivci zahrady mohou navrhovat do 16. července jména, z nich vyberou chovatelé pětici jmen a o vítězi rozhodne následná anketa.

  Zoo Praha jméno slavnostně představí 28. července, informoval mluvčí zahrady Filip Mašek. Malá samička je sourozencem samice Šišky, která přišla na svět loni v únoru jako první mládě tohoto druhu odchované v Evropě. Novému mláděti se daří podle chovatelů dobře a rychle roste.

  Pohlaví novorozence zjistili pražští chovatelé a následně je potvrdili na základě zaslaných fotografií i odborníci z tchajwanské Taipei Zoo. Jméno na webu iDNES.cz mohou navrhovat lidé od úterý, následná anketa pak potrvá od 18. do 23. července.

  Podle chovatelů a ředitele Zoo Praha Miroslava Bobka se novému mláděti daří dobře a přibírá. „Mládě přibírá každý den zhruba deset gramů. Pokud vše půjde stejně dobře jako doposud, tak tento týden bude mít už čtvrt kilogramu,“ uvedl Bobek. „Matka má dostatek mléka a mládě rychle roste. Zatím to vypadá, že ho nebudeme muset přikrmovat, jako tomu bylo loni v případě Šišky,“ dodal. Na síti X také Bobek uvedl, že se luskounka již pokouší vozit na ocasu matky, což je pro mláďata tohoto druhu typické.

  Malá samička luskouna krátkoocasého je druhým mládětem samice Run Hou Tang a samce Guo Baa. Do Zoo Praha přišli v dubnu 2022 z tchajpejské zoologické zahrady díky partnerské smlouvě mezi Prahou a tchajwanskou metropolí. Chov luskounů je náročný, a to hlavně kvůli zajištění dostatečného množství vhodné potravy. V přírodě luskouni používají při získávání potravy silné drápy, kterými rozhrabávají mraveniště a termitiště. Kořist pak vybírají lepkavým jazykem. V zoo denní krmná dávka pro jednoho luskouna obsahuje mimo jiné 100 gramů včelích larev, moučné červy, směs pro hmyzožravce, jablko, žloutek, zeminu a další přísady.

  Luskouni, kteří jsou označováni jako „oživlé šišky“, jsou ohroženi lovem kvůli svému masu a šupinám. Keratinovým šupinám, které chrání tělo těchto nočních tvorů, se v tradiční čínské medicíně připisuje léčivý účinek. Část luskounů žije v Asii, další v Africe.

  Pavilon Indonéská džungle, kde se luskouni nacházejí, zůstává otevřený, expozice matky a mláděte je však s ohledem na klidový režim dočasně zakrytá. O tom, kdy budou moci nové mládě luskouna vidět návštěvníci, bude zoo informovat.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte