• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Vydrží to? Největší most na D7 prochází zátěžovým testem

  4.12.2023
  Simona Knotková

  Největší most na stavbě dálnice D7 u Chlumčan na Lounsku podstupuje zátěžové zkoušky.

  V pondělí dopoledne na něj vjelo šest naložených tatrovek, které váží v součtu přes 190 tun. Technici budou pokračovat ještě v úterý, poté zhotoví zprávu s výsledkem. Levá polovina mostu, která v pondělí absolvovala zátěžovou zkoušku, by měla být v provozu ve druhé polovině prosince. Novinářům to řekl Karel Tittelbach, který vykonává stavební dozor.

  Až 16,5 metru vysoký a 175 metrů dlouhý most vede přes údolí Smolnického potoka. „Podmínkou pro zprovoznění mostu je zatěžkávací zkouška, dnes na levém, zítra (v úterý) na nedokončeném pravém pásu,“ přiblížil v pondělí Tittelbach. Na pravém jízdním páse je podle něj ještě nutné provést stavební práce na nynější silnici I/7. „Stavba projde řízením o předčasném zprovoznění levého jízdního pásu,“ uvedl Tittelbach. Dodal, že stavba bude zřejmě zkolaudovaná v létě, až ji dodavatel dokončí.

  Během stavby mostu se museli stavbaři vypořádat s řadou omezení. Při zakládání mostu narazili na starý náhon Chlumčanského mlýna, kvůli kterému měnili pažení kolem základů. „Další překážkou byl stav mlýna, kdy jsme nesměli stavbou vytvořit chvění a vibrace, aby se budovy nezřítily,“ dodal.

  Cílem zkoušky je ověřit bezpečnost most, uvedl hlavní stavbyvedoucí Alexander Chudík. Pokud zkouška dopadne podle předpokladu, bude most uveden do provozu. „Pokud to nevyjde, budeme prověřovat, proč (zkouška) nevyšla,“ uvedl Chudík a podotkl, že při řádném provedení mostu by se to stát nemělo.

  Předpokládané náklady úseku D7 u Chlumčan činí 1,7 miliardy korun bez daně. Úsek u Chlumčan plánuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zprovoznit do konce letošního roku, v části estakády u Chlumčanského mlýna ale v polovičním profilu. D7 bude podle generálního ředitele Radka Mátla dokončena do tří let. Chybějí úseky ve Středočeském kraji, čeká se na vydání územního rozhodnutí na poslední úsek u Postoloprt.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte