Vyhlášení částečné mobilizace eskaluje agresi Ruska na Ukrajině, říká Ministerstvo zahraničí

21.9.2022
Doris Drienová

Vyhlášení částečné mobilizace i pseudoreferenda v okupovaných regionech eskalují imperiální agresi Ruska a vedou k dalšímu umírání Ukrajinců i Rusů. Na twitteru to v reakci na projev ruského prezidenta Vladimira Putina uvedlo ministerstvo zahraničí. Šéf české diplomacie Jan Lipavský (Piráti) později uvedl, že Putinova mobilizace možná válku protáhne, ale nepromění odhodlání Západu bránit ukrajinskou suverenitu a územní celistvost.

Putin ráno vyhlásil částečnou mobilizaci. V televizním vystoupení uvedl, že je to na obranu před Západem, který se podle něho snaží oslabit, rozdělit a zničit Rusko. Mobilizace, která se dotkne hlavně ruských občanů v záloze a s vojenskou zkušeností, začne podle prezidenta okamžitě. Podle ruského ministra obrany Sergeje Šojgua armáda povolá v rámci mobilizace 300.000 rezervistů.

Částečná mobilizace je důkazem, že to Putinovi nevychází podle plánu, říká expert

„Tvrzení, že Rusko je ohroženo, je odpornou lží. Svět vidí, že Rusko napadlo sousední demokracii, která jen brání svou svobodu,“ reagovala česká diplomacie.

„Zoufalí lidé dělají zoufalé kroky. Rusko požene na zbytečnou smrt další lidi. Putinova mobilizace možná válku protáhne, ale nepromění odhodlání Západu bránit ukrajinskou suverenitu a územní celistvost. Nepolevíme v naší podpoře Ukrajině. Jde o nás, českou i evropskou bezpečnost,“ doplnil odpoledne Lipavský.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte