• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Vypůjčte si co nejvíce knih, vyzývá čtenáře knihovna před rekonstrukcí

  19.6.2024
  Simona Knotková

  Knihovna v Ústí nad Labem začne v červenci opravovat prostory půjčovny beletrie a naučné literatury pro dospělé.

  Kvůli omezené kapacitě skladových prostor vyzývá čtenáře, aby si před létem vypůjčili co nejvíce knih. Výpůjční dobu prodloužila Knihovna Ústeckého kraje do začátku října, informoval mluvčí Jan Černecký.

  Lidová půjčovna se nachází v přízemí budovy v ulici Winstona Churchilla. Aby byla zajištěna bezpečnost návštěvníků i zaměstnanců, bude po dobu rekonstrukce uzavřený hlavní vchod, do budovy se bude možné dostat přes vchod do dětského oddělení, které bude zároveň částečně suplovat služby půjčovny.

  Lidová půjčovna sídlí v někdejších reprezentačních sálech rodiny Weinmannů. Zásadnější úpravy prostor podstoupil naposledy v 90. letech minulého století. „Vzhledem k tomu, že se jedná o jedno z našich největších a nejnavštěvovanějších oddělení, jsme velice rádi, že se nám podařilo uvolnit prostředky na jeho zaslouženou revitalizaci. V rámci rekonstrukce, která by měla stát přibližně dva miliony korun, budou kompletně vyměněny podlahové krytiny a tapety. Dále by měl být pořízen nový registrační pult, sedací nábytek a samozřejmě i nové regály na knihy. Celý prostor bude prosvětlený a útulnější, zároveň si však zachová stávající kapacitu volného výběru dokumentů,“ uvedl zástupce ředitelky knihovny Michal Satrapa.

  S ohledem na památkovou ochranu konzultoval Ústecký kraj, který je zřizovatelem, rekonstrukci s Národním památkovým ústavem. S dokončením prací se počítá na přelomu září a října.

  Protože skladové prostory jsou omezeny, chtěla by knihovna co nejvíce publikací z regálů půjčit lidem. „Dočasně jsme navýšili počet možných výpůjček z volného výběru na 100 kusů. U těchto dokumentů je zároveň automaticky prodloužena výpůjční doba do 12. října. Nejvíce nám čtenáři pomohou, když knihám vypůjčeným před létem poskytnou dočasný domov a vrátí nám je až po dokončení rekonstrukce,“ uvedla vedoucí oddělení komunikace knihovny Jana Černá Válková.

  Knihy, které si lidé před začátkem rekonstrukce nepůjčí, přesunou zaměstnanci do skladů a čtenáři si je budou moci objednávat přes on-line katalog knihovny a vyzvedávat v dětském oddělení nebo v knihoboxu.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte