• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Výrobce pneumatik u Žatce zvyšuje produkci. Nabírá Ukrajince

  23.9.2023
  Simona Knotková

  Společnost Nexen Tire, která u Žatce na Lounsku vyrábí pneumatiky, se zaměřuje i na nábor Ukrajinců. Důvodem je zprovoznění nové linky, díky které bude firma produkovat dvojnásobek pneumatik. V současné době se produkce pohybuje okolo 15 600 pneumatik denně. 

  Výši investice, která s sebou přináší rozšíření závodu, nechce zatím společnost komentovat, uvedla Kostrůnková. Podle ní práce na výstavbě ještě nejsou u konce. Firma nicméně již shání nové zaměstnance například prostřednictvím rádia. „Stále ještě nemáme naplněný stav počtu zaměstnanců, abychom mohli plně vyrábět na druhé lince. Je třeba nové zaměstnance řádně proškolit, proto nabíráme s předstihem,“ řekla k tomu manažerka personálního oddělení firmy Linda Kostrůnková.

  Kromě rádiové reklamy k oslovení potenciálních zaměstnanců společnost využívá také různé portály, sociální sítě, oslovuje úřady práce a také spolupracuje se školami. Nezaměstnanost v Ústeckém kraji byla podle údajů z letošního srpna nejvyšší v Česku. Bez práce bylo v regionu 30.082 lidí.

  Firma aktuálně zaměstnává 1100 kmenových pracovníků a 100 agenturních zaměstnanců. K plnému provozu druhé linky je potřeba ještě dalších asi 150 lidí, doplnila Kostrůnková. Ačkoliv do firmy dochází Jihokorejci, jedná se pouze o management a podporu při zavádění strojů do výroby a jejich testování. „Zaměstnáváme převážně české zaměstnance. Máme kolegy z Polska a nyní jsme se zaměřili na ukrajinské zaměstnance,“ popsala postup manažerka.

  Podle ní je na překážku jazyková bariéra, protože používané stroje ve firmě jsou naprogramované jen v češtině a angličtině. Již přijatí Ukrajinci jsou prozatím zaměstnáni v agentuře, která jim zároveň zajišťuje ubytování. Do firmy je pak sváží závodní doprava.

  Nexen Tire vyrábí pneumatiky pro osobní a lehká užitková auta. Firma s jihokorejským majitelem sídlí v Bítozevsi na Lounsku, v průmyslové zóně Triangle. Jedná se o největšího investora v této zóně na hranici Žatecka, Chomutovska a Mostecka. Továrna Nexen zde stojí od roku 2017. Společnost Nexen má další továrny v Jižní Koreji a Číně. Část jejích zaměstnanců letos v zimě stávkovala za vyšší mzdy. Odbory se později se zaměstnavatelem domluvili na podobě a následném uzavření kolektivní smlouvy.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte