• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Vyšetřování brutální vraždy seniorky z Libišan se komplikuje, někdo z obžalovaných ve výpovědi lhal

  29.2.2024
  Doris Drienová

  Výpovědi muže a ženy, kteří jsou obžalováni ze surové vraždy ženiny sedmdesátileté matky v Libišanech na Pardubicku, se zásadně liší.

  Dcera ve středu uvedla, že matku zabil její partner, ten ve čtvrtek řekl, že ženu našli už mrtvou. Podle obžaloby byla zavražděna 30. listopadu, muž tvrdí, že s ní ještě několik dní poté komunikovali a našli tělo až 3. prosince.

  Při výslechu muž na policii řekl, že ženu zabil sám nožem a jeho partnerka u toho nebyla. Byl prý ve stresu, věděl, že jeho otisky jsou na noži, kterým si krájel makový závin. Není jasné, nakolik jeho tvrzení odpovídají realitě. „Furt si vymýšlím, lžu,“ řekl dnes u soudu. Prohlásil rovněž, že to nebylo první mrtvola, kterou kdy našel, Za svůj život jich údajně objevil sedm nebo osm, první už na základní škole. Řekl, že na to má „prostě štěstí“.

  Podle spisu obžalovaní seniorce tloukli hlavou o zem, potom ji opakovaně udeřili těžkou skleněnou vázou a nakonec jí způsobili vrtačkou na hlavě a krku několik ran. Tělo mrtvé poté polili kyselinou, aby ztížili odhalení, a policii oznámili údajný nález těla až za několik dní. Motivem jejich činu byl podle obžaloby majetkový prospěch.

  Muž už ve středu prohlásil, že žádný trestný čin nespáchal. Dnes podrobně popisoval, jak za partnerčinou matkou jel ve středu 30. listopadu do Libišan, kde s ženou probíral opravy, které bude nutné na domě udělat. V dalších dvou dnech byli s partnerkou v Praze, nakupoval potřebný stavební materiál, matce psali, že přijedou v sobotu 3. prosince, uvedl obžalovaný. Ten den podle svých slov pracoval na opravách, pak s obžalovanou jeli nakoupit a volali matce. Když se vrátili do domu v Libišanech, zůstali v obývacím pokoji. Z pracovny, kde měla být ženina matka, se podle muže ozval mobilní telefon, ale nikdo na zvonění nereagoval. Řekl, že když se to stalo o chvíli později znovu, nejdříve bouchal na sklo dveří, pak je vykopl a objevil mrtvé tělo. Dodal, že zjistil, že tělo je studené a nenahmatal tep, odešli proto domu, zamkli a muž zavolal linku 158. Po dlouhém výslechu na policii byli oba obviněni z vraždy.

  Obžalovaná žena ve středu uvedla, že do domu v Libišanech, který zavražděné patřil, přijela dvojice 30. listopadu navečer. Žena se necítila dobře, byla nervózní z toho, že se bude muset matce přiznat, že není těhotná, jak jí dříve říkala, a odešla do koupelny. Když se vrátila, matka chtěla poté, co se dozvěděla o potratu, dceru udeřit. Muž jí ale zachytil ruku a strhl ji na podlahu. Sedl si jí na záda, držel ji za vlasy a tloukl jí hlavou o zem. Obžalovaná žena vypověděla, že muž se pak natáhl pro vedle stojící vázu a několikrát udeřil její matku do hlavy. Dcera se snažila vázu zachytit, ta spadla na zem, rozbila se a ona se pořezala o střepy. Protože jí tekla silně krev, šla se ošetřit do koupelny, kde se pokoušela krvácení zastavit, uvedla. Mezitím slyšela z pracovny, kde se zápas odehrával, dvakrát zapnutí vrtačky. Když se vrátila, muž jí prý řekl, že do matky vrtal, aby čin kamufloval jako vraždu z nenávisti, a že do člověka ještě nevrtal.

  Muž je obžalovaný i z nedovoleného ozbrojování. Policie v jeho prostorách našla několik střelných zbraní a jejich součástí a množství munice. Muž tvrdí, že patřily někomu jinému, kdo je měl u něj pouze uskladněné.

  Oba obžalovaní zůstávají ve vazbě. Jednání bude pokračovat příští měsíc. Je naplánované na 11. až 15. a 27. a 28. března.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte