Vyškov vymění semafory. Provoz nezrychlí, budou ale bezpečnější

23.6.2022
Jan Štoll

Město Vyškov mění zastaralou technologii světelné signalizace na 11 křižovatkách. V semaforech vymění staré systémy řazení a typy světel za modernější.

Světelná signalizační zařízení na hlavní vyškovské dopravní tepně jsou různého stáří. „Současná obnova se týká především hardwaru a softwaru, zatím nebudeme měnit samotnou konstrukci semaforů,“ řekla k modernizaci radní Blanka Mikulková (Náš Vyškov). Mění se proto systém řízení, který zajišťuje provoz a synchronizaci všech křižovatek a také typ světel z halogenových na ledková. „Řidiči a chodci zaznamenají změnu především v lepší jasnosti a viditelnosti světel. Ta spotřebují méně energie a jejich intenzita se bude přizpůsobovat světelným podmínkám,“ vysvětlila Mikulková.

Nové semafory ale nezrychlí průjezd městem. „V současnosti je hustota dopravy natolik velká, že ani nejnovější dynamické řízení výrazně nezmění její rychlost,“ dodala. Oproti dosavadnímu stavu však přece jen dojde ke změně. Nově bude moci městská společnost Vyteza přes přímé napojení na počítač reagovat na případné poruchy nebo změny. Na přelomu června a července budou ve zkušebním provozu nastaveny nové harmonogramy fungování opravených křižovatek podle aktuálních dopravních podmínek. Modernizace světelných zařízení stála Vyškov téměř šest milionů korun, z pět milionů zaplatilo město, zbytek pokryla dotace IROP.

sto


Témata:

Nepřehlédněte