Vyskytly se v pražské školce opičí neštovice? Hygienici provedli testy

3.10.2022
Simona Knotková

Podezření na opičí neštovice u dítěte, o kterém v polovině září informovali pražští hygienici, se nepotvrdilo. Serveru iDNES.cz to řekl předseda Společnosti infekčního lékařství České lékařské společnosti J. E. Purkyně a primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Pavel Dlouhý. Čím bylo dítě nakaženo, lékař ale neuvedl. Odpověď na tuto otázku web nezískal ani od mluvčího pražské hygienické stanice.

O výskytu opičích neštovic u dítěte v mateřské škole informovala pražská hygienická stanice 15. září. V tiskové zprávě tehdy uvedla, že zaznamenala potvrzený případ u necelých pět let starého dítěte v jedné z pražských mateřských škol a že výsledek odebraného kožního vzorku, puchýřku, ukázal jen mírnou pozitivitu. Hygienici přesto nastavili protiepidemická opatření, mimo jiné i v mateřské školce, kvůli detailnější laboratorní diagnostice ale nařídili krevní rozbory.

„Hygienici provedli preventivní opatření, ale dalšími testy se nakažení neprokázalo,“ řekl k tomu serveru Dlouhý. Ředitelka školky Eva Kuříková to potvrdila. „Nešlo o opičí neštovice. Je to v pořádku a za to jsem ráda,“ uvedla.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte