• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Vysočanská a prosecká džungle na radnici

  12.5.2024
  Fefík

  Výstava s názvem Džungle Praha 9 spojuje dva malíře, kteří jednoho dne zjistili, že chodí malovat na stejné místo. To místo si nevybrali jen tak náhodou. Nachází se tam totiž džungle, která si nic nezadá s těmi, které si představíte třeba v jihovýchodní Asii.

  Je to hustý, těžko prostupný porost složený z mnoha různých druhů bylin, křovin a stromů. Některé jsou staré a pokroucené, jiné mladé a silné a jako v každém správném pralese tam najdete i pár spadlých a tlejících kmenů. Je to místo, kde se desítky let příroda svobodně projevuje bez větších zásahů člověka a zvládá to skvěle.

  Výstavou v Galerii 9 by autoři, které spojuje právě láska k divoké a soběstačné krajině, chtěli poukázat na to, že ne každé křoví je nutné pořezat a ne každý pokroucený strom odstranit. I na první zdání zanedbaná místa mají vlastní nespoutanou krásu, která se projeví, když jim třeba trochu ulevíme od neustále se hromadících odpadků.

  Většina vystavených obrazů zachycuje přesně ty zarostlé kouty, které by necitlivý člověk bez váhání odsoudil k „revitalizaci“. Díky schopnostem obou malířů ale i my můžeme vidět, že mohou být místy k zastavení. Zdeněk i Tomáš se shodují, že vysočanské a prosecké ostrovy divočiny mají vysokou estetickou i přírodní hodnotu, a že bychom taková místa v Praze měli zachovat.

  Výstava Džungle Praha 9 v Galerii 9 v přízemí vysočanské radnice bude do 30. května. Vidět ji můžete od pondělka do čtvrtka mezi 10. a 19. hodinou, vstup je volný.

  Jaroslav Róna v holešovické Trafačce. Suverénní a rozpoznatelný

   

  Tomáš Honz (*1989)

  Studoval kresbu a grafiku u Jiřího Lindovského, čínskou malbu a kaligrafii na Taipei National University of Arts, a absolvoval v ateliéru malby u prof. Rittsteina na pražské AVU. Do podvědomí české výtvarné scény se zapsal hlavně svou čistou a citlivou malbou v plenéru. V honbě za autenticitou neváhá pracovat v extrémních podmínkách, třeba v odlehlých a těžko dostupných místech. Jeho obrazy jsou namalovány rychle a sebevědomě. Složité motivy šikovně redukuje, aniž by ztratily zdání skutečnosti.

  Tomáš je vysočanským rodákem. Nejen, že tu celý život bydlí, ale posledních pár let si také u nádraží Libeň pronajímá ateliér. Do místních lesů a parků (Jetelka, Klíčovské sady a nebo Prosecké skály) chodí skoro každý den. Záleží mu na nich, jakoby by byly jeho vlastní. Pravidelně je uklízí a trpí s nimi, když se jim dějí křivdy. A samozřejmě tam také maluje a svým živým rukopisem zachycuje jejich proměny jak v krátkodobém, tak dlouhodobém horizontu.

  Letecké muzeum Kbely zahájilo svou 56. návštěvnickou sezónu

   

  Zdeněk Daněk (*1977)

  Studoval VŠUP, malbu u prof. Pavla Nešlehy a animaci u Jiřího Barty, a absolvoval v ateliéru klasických malířských technik u prof. Zdeňka Berana na AVU. Ve své tvorbě vychází z krajinomalby, na komponovaných obrazech tématizuje konflikt člověka a přírody. Nepracuje na malířském stylu, ale hledá nové pohledy na realistickou malbu. Obrazy krajin – i velké ateliérové obrazy – maluje přímo v terénu. Samotná krajinomalba se stala jeho samostatným celoživotním projektem, který zaznamenává jeho malířský vývoj. Malba přímo v krajině také představuje způsob, jak trávit dlouhé dny v lese a plně se na něj soustředit. 

  Zdeněk se také snažil aktivně ovlivňovat stav životního prostředí – dokonce provozoval okrašlovací spolek. Ani to však nezabránilo ničení míst, kam chodil malovat.

  FOTO: Zdeněk Daněk a Tomáš Honz v Galerii 9

  Zdeněk Daněk a Tomáš Honz v Galerii 9 - 1 ZDZdeněk Daněk a Tomáš Honz v Galerii 9 - 2 ZD-3Zdeněk Daněk a Tomáš Honz v Galerii 9 - 3 Zdeněk-Daněk_2020_61x1015cmZdeněk Daněk a Tomáš Honz v Galerii 9 - 4 TH malba v plenéruZdeněk Daněk a Tomáš Honz v Galerii 9 - 5 TH malba v plenéru+
  Další fotky
  Zdeněk Daněk a Tomáš Honz v Galerii 9 - 6 Tomáš_Honz-1

  Zdroj: Praha 9  Nepřehlédněte