Vysočinské muzeum v přírodě oslavilo půl staletí existence

2.7.2022
Redakce

Muzeum v přírodě Vysočina dnes oslavilo 50 let existence. Za pět dekád vidělo jeho expozice 3,3 milionu lidí. Návštěvníci si dnes v Hlinsku na Chrudimsku prohlédli roubenky nebo viděli lidové řemeslníky při práci, řekla ředitelka muzea Magda Křivanová.

Skanzen Betlém také hostil prezentaci Národního muzea v přírodě, které sdružuje čtyři muzea, dvě v Čechách a dvě na Moravě, která představují lidová stavitelství a život na venkově.

„Cílem programu je návštěvníkům ukázat bohatství a pestrost nejen folkloru, ale i um řemeslníků čtyř vybraných regionů,“ řekl generální ředitel Národního muzea v přírodě Jindřich Ondruš.

Řemeslníci ve skanzenu Betlém v Hlinsku lidem ukazovali výrobu krojových součástek, hudebních nástrojů, zpracování vlny, lnu a dalších surovin. Díky komentovaným prohlídkám se lidé dozvěděli podrobnosti o životě dřívějších obyvatel roubenek a podrobně si prohlédli interiéry domků.

„Program je pojatý jako velké poděkování kolegům, partnerům a návštěvníkům. Dlouhodobě patříme k nejnavštěvovanějším v Pardubickém kraji i v celé republice,“ řekla Křivanová.

Muzeum v přírodě Vysočina spravuje dva areály, Betlém v Hlinsku je otevřený od roku 1993. Skanzen Veselý kopec u Hlinska je možné navštívit už 50 let. Od 70. let tam byly přenášeny stavby z Českého Horácka. Roubenky ukazují bydlení a hospodaření drobných zemědělců od poloviny 19. století do poloviny 20. století.

zdroj: čtkNepřehlédněte