Výstava Kutná Hora četnická ještě zdaleka nekončí

1.8.2022
Vítězslav Hospes

 

České muzeum stříbra ve spolupráci s Muzeem Policie České republiky v Praze otevřelo 14. července 2022 v Tylově domě výstavu s názvem Kutná Hora četnická. Návštěvníci se na ní seznamují s téměř stoletou působností četnictva v Kutné Hoře. V jedné části se výstava věnuje obecně historii četníků v České republice, ve druhé se zaměřuje specificky na Kutnou Horu a nejbližší okolí.

Vernisáž zahájila nová ředitelka Českého muzea stříbra Mgr. Lenka Mazačová. Po ní hovořil autor výstavy, kutnohorský rodák JUDr. Michal Dlouhý, Ph.D., který je kutnohorským rodákem a historií výkonu bezpečnostní služby na našem území se zabývá dlouhodobě (jeho osobnost je veřejnosti dobře známa, často publikuje v Kriminalistickém sborníku, je autorem mnoha knih, spolupracoval jako odborný poradce při vzniku řady detektivních a kriminálních filmů, největší popularity asi dosáhl seriál Četnické humoresky (o významu výstavy vypovídá i skutečnost, že na vernisáži promluvili i náměstek policejního prezidenta pro ekonomiku plk. PhDr. Jaromír Bischof a ředitel Muzea policie v Praze plk. v. v. Mgr. Radek Galaš).

Na výstavě se setkáváme jak s historií četnictva, tak s činností tehdejší četnické pátrací stanice v Kutné Hoře a četnické školy, která sídlila na Hrádku.

Závěrem si připomeňme, že 8. září od 18.00 se opět setkáme s JUDr. Michalem Dlouhým, Ph.D (na jeho přednášce v prostorách kutnohorského Hrádku) a že komentované prohlídky výstavy jsou na programu v Den Středočeského kraje 28. října od 10 do 16 hodin. Výstava má být ukončena 30. října 2022.


Témata:

Nepřehlédněte