• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Výstava na mladoboleslavském hradě přiblíží vývoj českého mincovnictví

  15.1.2024
  Fefík

  Muzeum Mladoboleslavska zahájí 16. ledna výstavu Příběh mince – Moneta Terra Bohemiae, která představí vývoj českého mincovnictví od doby laténské až po současnost.

  Muzeum otevře své brány nejen příznivcům numismatiky, archeologie a historie, ale i milovníkům umění a starých technologií. Nová výstava přenese návštěvníky do počátků výroby prvních mincí na našem území. Představí mimo jiné devalvaci měny v průběhu staletí, připomene, jak jáchymovský tolar dobyl svět, a prozradí, v jakých obdobích docházelo k největšímu uschovávání pokladů mincí.

  „Rozkrývání spletitých smyček naší tisícileté historie je pro jeden vědní obor opravdu velké sousto. K poznání naší minulosti přispívá velkou měrou kromě archeologie, historie a dalších vědních oborů, rovněž numismatika, potažmo mince samotná, jako významný nositel cenných informací. Proto jsme věnovali této kapitole samostatnou výstavu,“ řekl archeolog Muzea Mladoboleslavska Adam Kout.

  „Výstava seznámí návštěvníka se spletitým vývojem mincovnictví na našem území, s danou dobou a poměry. Provede válkami a nepokoji, při kterých nejčastěji docházelo k uschovávání pokladů. Představí bohatý výběr jednotlivých mincí a významných mincovních depotů nalezených v průběhu staletí na Mladoboleslavsku, vše zasazené do historického kontextu.“

  Gymnazisté z Mladé Boleslavi pátrají po obrazech ztracených před 100 lety

   

  Návštěvníky oslní záře bójského zlata. Nahlédnou pod pokličky plné denárů a pražských grošů. Zapátrají v kapsách a měšcích kupců. Pokochají se krásou zlatých dukátů a nádherou tolarů. Prozkoumají detaily ražeb s portréty panovníků, knížat a vévodů na nich vyobrazených. Konkrétně uvidí například unikátní poklad denárů Boleslava II., včetně mincovních závaží, několik depotů pražských grošů společně s nádobami, v nichž byly mince ukryty, i poklady z období třicetileté války. Ve výstavním sále bude shromážděno tisíce mincí.

  Adam Kout k tomu dodal: „Každá ztracená mince a každý uschovaný poklad mají svůj vlastní příběh, který se alespoň ve zlomcích snažíme rozluštit. Čím větší byla jejich hodnota, tím citelnější ztrátu způsobila svému původnímu majiteli. Pohledem dnešního člověka je velký nález pokladu mincí pozitivní a vzrušující zprávou. Jaké však byly osudy lidí, kteří uschovali své životní jmění a již si jej nikdy nevyzvedli, zůstane navždy tajemstvím.“

  Na mladoboleslavském hradě bude až do 28. dubna po krátkou dobu k vidění řada výjimečných zlatých a stříbrných mincí, včetně doposud nikdy neprezentovaných mincovních pokladů.

  Zároveň je od 10. ledna otevřená výstava snímků Bohumila Rosenkranze Mladá Boleslav z letadla. Letecké fotografie najdete na arkádě v prvním patře do 28. dubna.

  Zdroj: Pavel Šubrt, SM Mladá Boleslav  Nepřehlédněte