• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Výstaviště Zahrada Čech v Litoměřicích chystá revitalizaci, potřebuje více oddechových míst ve stínu

  17.9.2023
  Doris Drienová

  Litoměřické výstaviště Zahrada Čech se snaží přizpůsobit změnám klimatu, potřebuje například víc míst k oddechu ve stínu. Ukázal to mimo jiné právě skončený zahrádkářský veletrh Zahrada Čech. V plánu je revitalizace zadního traktu areálu, možná s využitím studentů zahradnických škol, a také modernizace některých pavilonů.

  Letošní podzimní veletrh výstaviště vrátil na úroveň před epidemií koronaviru. Novinářům to řekla Michaela Mokrá, ředitelka Městských kulturních zařízení (MKZ), příspěvkové organizace města, která zajišťuje provoz výstaviště.

  Při podzimním veletrhu Zahrada Čech letos během šesti dnů prošlo výstavištěm mezi pěti sty stánky skoro 57.000 návštěvníků. „Konečně jsme se vrátili na úroveň před covidem. Zájem ze strany vystavovatelů a prodejců byl takový, že jsme zhruba 14 dní dopředu museli udělat stop stav, protože jsme vyčerpali kapacitu výstaviště. A zároveň máme obrovskou radost, protože se nám návštěvnost zvedla zhruba o 5000 návštěvníků oproti loňskému roku,“ uvedla Mokrá.

  Veletrh však podle ní zároveň ukázal, že výstaviště potřebuje více zastíněných míst. Třeba několik řad lavic u hlavního pódia k posezení v parnu neláká, protože jsou na přímém slunci. Na Zahradu Čech přitom přicházejí hlavně návštěvníci v seniorském věku.

  Mokrá teď pracuje na rozpočtu pro následují rok, do kterého chce zahrnout revitalizaci zadního traktu, dosud trochu opomíjeného koutu v 6,5hektarovém areálu. „Ráda bych zapojila střední a vysoké zahradnické školy. Mohly by předvést, co jejich studenti umí. Podle jejich návrhu by se upravilo prostranství,“ řekla.

  Investice platí MKZ z peněz, které výstaviště vydělá. „V posledních dvou a půl letech nedávalo město do výstaviště ani korunu, protože to zatím nebylo potřeba. Ale je připraveno nám pomoci v případě velkých investic jako je modernizace pavilonu B,“ uvedla ředitelka. Na úpravy pavilonu B je zpracovaný projekt, výstaviště čeká na možnost získat dotaci. „Odhad je totiž kolem 30 milionů korun. U pavilonu A máme připravený projekt na novou vzduchotechniku, klimatizaci a vytápění. Protože tenhle pavilon není vytápěn, má pouze starou vzduchotechniku, což je v těch zimních měsících velmi znát. To je projekt, který by se mohl už realizovat v příštím roce,“ podotkla Mokrá.

  Na výstavišti je 13 budov, z čehož 11 slouží k výstavám, rekonstrukci by si podle Mokré vzhledem ke svému stáří zasloužila každá z nich. Do technického zázemí se investuje průběžně. „Není potřeba stavět nový pavilon, vystačíme si s tím, co tady máme. Jenom je potřeba, aby pavilony dostaly trošku modernější ráz a řekněme technickou funkčnost,“ uvedla Mokrá.

  Přála by si větší podporu státu. „Máme velmi omezené možnosti, jak získat dotace, přitom my tady umíme propagovat různé unie, fondy, agrární komoru, intervenční fond a další státní instituce,“ posteskla si ředitelka. Další velká výstaviště v České republice vnímá jako partnery, řekla.

  V poslední době se litoměřické výstaviště více otevřelo veřejnosti. Konají se zde svatby a narozeninové oslavy, zájemci si mohou jednotlivé budovy pronajmout. Za epidemie covidu-19 fungovalo na výstavišti očkovací centrum. Během prázdnin může do areálu od 08:00 do 20:00 kdokoliv. Do roka se tu koná na padesát akcí, MKZ organizuje jen několik z nich. Největší je právě veletrh Zahrada Čech.

  Zdroj: ČTK



  Nepřehlédněte