Vystrašeného autistického chlapce donutili podstoupit test. Letecká společnost Ryanair se teď omlouvá

16.8.2021
Simona Knotková

Na internetu se objevilo video, na kterém letištní zaměstnanci nutí autistického chlapce k podstoupení antigenního testu. Společnost Ryanair nyní vydala prohlášení, ve kterém se chlapci i jeho rodině omlouvá.

Dvanáctiletý Callum Hollingsworth trpí autismem a ADHD a testování na covid pro něj vždy bylo utrpením. Jeho matce se proto podařilo od doktora získat výjimku. Když ale rodina cestovala ze španělské Valencie zpátky do svého britského domova v Harlow, antigenní test přesto podstoupit musel.

Babiš: Od září se budou děti testovat dvakrát týdně

Vyděšeného chlapce, který se brání testovacímu personálu, natočil jeden z cestujících a video vyvěsil na internetu. „Tohle není dobrá vizitka pro Ryanair,“ okomentoval pořízené záběry.

Matka Katy webu BBC později sdělila, že jim na letišti nedali žádnou jinou možnost než test podstoupit. Rodina si do španělské země vyjela hlavně kvůli dětem, které si tak měly odpočinout od lockdownu. Bohužel netušila, jaký traumatický zážitek na jednoho z jejích synů čeká.

„Úplně se zhroutil, myslel si, že je to jeho chyba. Začal kopat do židle a pak začal bít i sám sebe. Zaměstnanci letiště nás naprosto ignorovali. Pořád dokola opakovali, že to není jejich problém. Callum se snažil být odvážný, ale byl strachy bez sebe. Nejhorší na tom je, že další test už nepotřeboval, protože mu stačil ten předchozí před odletem,“ sdělila žena novinářům.

Poté, co se video z letiště objevilo na internetu, vydala společnost Ryanair prohlášení, ve kterém se omlouvá za veškeré způsobené nepříjemnosti. „Ryanair plně dodržuje cestovní omezení EU a vlády, která se v době pandemie neustále mění. Pokračujeme ve zlepšování a zavádíme metody, které zajistí našim cestujícím i posádce bezpečí, zatímco dodržujeme vládní směrnice každé země,“ dodala společnost.

Zdroj: BBCNepřehlédněte