Výzkum: Kde se v Královéhradeckém kraji nejlépe podniká?

22.3.2023
Simona Knotková

Nejlepším městem pro podnikání je v Královéhradeckém kraji opět Nová Paka na Jičínsku. Město zvítězilo v 15. ročníku srovnávacího výzkumu Město pro byznys 2022. Za rok 2021 Nová Paka vyhrála, předtím byla na druhém místě, v minulosti srovnání několikrát vyhrála. Stejné jako loni bylo i pořadí na dalších místech. Druhý byl opět Hradec Králové a třetí Dobruška z Rychnovska. Ve výzkumu, který zpracovává analytická agentura Datank, je zahrnuto 15 měst, která mají status obce s rozšířenou působností. Výsledky organizátoři vyhlásili v úterý v Hradci Králové.

Devítitisícová Nová Paka má v kraji nejvyšší podíl investic na celkových výdajích rozpočtu a nejvyšší likviditu. Město má v kraji nejvyšší počet živnostníků v přepočtu na obyvatele a také nejvíce firem s více než 250 zaměstnanci v přepočtu na počet ekonomických subjektů. „Ve městě je v rámci regionu vysoce nadprůměrný počet dobíjecích stanic pro elektromobily v přepočtu na množství firem. Velmi dobře na tom je i v bytové výstavbě. Počet úředních hodin je nadprůměrný,“ uvedli hodnotitelé.

Novopacká radnice se podle místostarosty Milana Pospíšila (za Volbu pro město) snaží držet fungující systém a neměnit podnikatelům podmínky. Také se významně věnuje získávání dotací. „Máme připraveno mnoho projektů, ať už se jedná o rekonstrukci kulturního domu, druhou etapu rekonstrukce kláštera, máme připravené výstavby dvou tříd u mateřských škol,“ uvedl. Město se podle něj účastní i nynější výstavby obchvatu kolem Nové Paky, který od loňského roku buduje ŘSD ČR.

Hradec Králové má největší počet ekonomických subjektů v přepočtu na obyvatele. Ve srovnání bodovalo výbornou dopravní dostupností, nadprůměrnými výdaji do veřejné dopravy a kultury a kvalitními webovými stránkami. Dobruška uspěla díky zvyšování počtu obyvatel, nízkému indexu stáří, nadprůměrnému podíl dotací na příjmech a nejnižšími výdaji na dluhovou službu.

Výzkum hodnotí města za uplynulý rok na základě třech desítek kritérií rozdělených do dvou oblastí, a to podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy. Druhou oblast mohou radnice svým chováním ovlivnit. Vyhlašovatelem výzkumu je týdeník Ekonom.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte