Na tříletý projekt návratu této dřeviny do české krajiny získal Čmelák z norských fondů 1,7 milionu korun. Další více než milion zaplatil ze svého a darů. V tiskové zprávě o tom informoval koordinátor projektu Jiří Antl.
„Tis se nám podařilo navrátit do lesů prakticky po celém kraji. Navíc jsme vysadili i 25 velkých dvoumetrových sazenic na další lokality ve volné krajině, které začnou dříve plodit a ptáci mohou jejich semena roznášet do okolí. Doufáme, že náš projekt napomohl obrátit dlouhodobý trend úbytku tohoto druhu v krajině a že teď už budou tisy v Libereckém kraji jen přibývat,“ uvedl Antl.
Tis červený je nejvzácnější původní dřevinou z české krajiny, který rostl v lesích na území celé republiky. Těžba a takřka nulová výsadba v minulosti ale způsobily velký úbytek této dřeviny. Dnes je to zvláště chráněný druh, který většina lidí z volné přírody jako strom ani nezná. Tis si nyní lidé spojují hlavně s nepůvodním keřovým zahradnickým kultivarem, který roste v zahradách či parcích.
Projekt Čmeláka podpořený norskými fondy se podle Antla nezabýval jen výsadbou. „Velmi důležitou součástí bylo i zmapování stávajících tisů v krajině. Za dobu trvání projektu se podařilo nalézt a zaznamenat 700 tisů nad jeden metr výšky, vytipovat stromy vhodné pro sběr semen a sebrat okolo 100 kilogramů osiva pro vypěstování dalších sazenic. Na základě údajů získaných z projektu vznikla i studie, která by měla zajistit dlouhodobou podporu tisové populace v Libereckém kraji,“ uvedl. Čmelák se záchraně tisu věnuje přes 25 let a bude v tom podle Antla pokračovat i po skončení tohoto projektu. „Na výsadbu čekají v našich školkách další stovky sazenic,“ dodal.
Zdroj: ČTK