• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Vzácný úkaz na obloze: Lidé na některých místech Česka mohli pozorovat ohnivou duhu

    V úterý mohli lidé na Pardubicku a Vysočině pozorovat na obloze ohnivou duhu. Mimořádně vzácný atmosférický jev lze vidět pouze v době slunovratu okolo poledne, když před Sluncem prochází specifická oblačnost. V tiskové zprávě o tom informoval astronom Petr Horálek.

    „Halových jevů je celá řada, některé jsou relativně běžné, jiné mnohem vzácnější. Pro naše končiny je mimořádně vzácný cirkumzenitální oblouk, lidově ohnivá duha. Jde o duhový oblouk, který se může objevit ve směru pod Sluncem, ale pro jeho vznik je nezbytné, aby bylo Slunce dostatečně vysoko nad obzorem,“ řekl Horálek.

    Jev je viditelný obvykle jen několik desítek minut kolem pravého poledne. V Česku se totiž Slunce dostane do potřebné výšky alespoň 58 stupňů jen kolem letního slunovratu, a to pouze na omezenou dobu během dne. „Proto je cirkumhorizontální oblouk u nás velmi vzácný,“ řekl Horálek.

    V úterý se na obloze objevila vysoká závojovitá oblačnost tvořená ledovými krystalky, které dokážou vytvářet takzvané halové jevy. Jde o barevné a často velmi výrazné světelné obrazce kolem Slunce, které bývají dobře viditelné i na fotografiích z mobilních telefonů. Mezi nejčastější patří sluneční halo, tedy světelný kruh kolem Slunce, nebo parhelia, což jsou jasnější skvrny po jeho stranách. Tyto jevy vznikají tím, že se sluneční světlo láme a odráží právě v ledových krystalech, ze kterých je oblačnost složená.

    Zdroj: ČTK



    Nepřehlédněte